Baktérie v kúpeľni: Prekvapí vás, na ktorom mieste je ich najviac

Baktérie v kúpeľni: Prekvapí vás, na ktorom mieste je ich najviac
Zdroj: Shutterstock.com

Medzi baktérie, ktoré sa najčastejšie vyskytujú v kúpeľniach patria mikróby z vašej stolice a to sú E.coli, streptokoky a salmonela.

Môžete ju čistiť koľko chcete, baktérie do kúpeľne jednoducho patria. Môžete len znížiť ich množstvo. Viete ale, koľko sa ich nachádza na konkrétnych miestach? Určite ste si pomysleli, že najviac ich v záchode a jeho okolí. To však nie je pravda. Podľa nového výskumu je ich najviac na zubnej kefke, tesne za ňou nasleduje vaňa či sprchový kút. Píše The Sun.

Na výskyt baktérií sa zamerali odborníci zo spoločnosti Soakology, ktorá navrhuje kúpeľne. Použili mapy tepla, aby zistili miesta pôsobnosti zárodkov.

Medzi baktérie, ktoré sa najčastejšie vyskytujú v kúpeľniach patria mikróby z vašej stolice a to sú E.coli, streptokoky a salmonela. Týmto baktériám sme vystavený na dennej báze, a to nielen v kúpeľni. Najlepší spôsob, ako zabránime ich šíreniu je pravidelné umývanie rúk.

Nemusíte teraz hystericky utekať z kúpeľne alebo všetko prehnane čistiť. Nie všetky baktérie sú ľkodlivé a v skutočnosti sa vyskytujú v ľudskom organizme. Nemôžeme žiť v bubline a vyhýbať sa im. V skutočnosti tak školíme náš imunitný systém.

Toaleta

Na každej časti toalety sa vyskytuje iné množstvo baktérií. Hlboko vo vnútri je ich 3,2 milióna na každý centimeter štvorcový. Ale čo sa týka záchodovej dosky či splachovača, nie je to to najhoršie z celej kúpeľne. Priamo na doske nájdete 295 baktérií na štvorcový centimeter, na splachovači zase 83.

Zubná kefka

Zrejme vás nepoteší, že vaša zubná kefka je priam zamorená baktériami. Nájdete ich na nej okolo 200-tisíc, čo je viac ako na záchodovej doske. Podľa predchádzajúcej štúdie University of Manchester sa v zubnej kefke nachádzajú baktérie ako E.coli či stafylokoky. Neprepadajte však panike, obsahuje ich menej, ako sa ich nachádza vo vašich ústach.

Vaňa

Nájdete v nej okolo 120-tisíc baktérií na centimetri štvorcovom, čo by ste zrejme nečakali, keďže vaňu pravidelne čistíte chemickými prípravkami. Mikróby nájdete aj v priestoroch medzi obkladačkami, tesnením či okolo kohútikov.

Podlaha

Na podlahe v kúpeľni sa nachádza 764 baktérií na centimetri štvorcovom.

Umývadlo

Po každom použití toalety si pravdepodobne umyjete ruky. Zárodky z nich mydlo zmyje, ale ostanú v umývadle. Nájdete v ňom 2 733 baktérií na štvorcový centimeter. Na vodovodných kohútikoch zase nájdete neuveriteľných 6 272 baktérií.

Mejkap či vypínač

Pri čistení kúpeľne nezabudnite ani na vypínače svetla či mejkap. Aj na nich sa totiž vyskytujú stovky baktérií.

VEĽKÁ BRITÁNIA/ nt

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme My ženy

Dôležité udalosti