RegioJet dal štátu ponuku, na týchto trasách chce vypravovať vlaky

Železničný vozeň českej dopravnej spoločnosti RegioJet.
Zdroj: TASR

Ide pritom o trasy, kde štát doteraz vlaky financuje, ale dopravca ich chce vypravovať bez dotácií.

Súkromný dopravca RegioJet by chcel vypravovať vlaky na trase z Humenného cez Košice a Žilinu do Prahy, a tiež zo Štúrova cez Bratislavu a Kúty do Prahy. Ministerstvu dopravy preto odovzdal záväznú ponuku.

Ide pritom o trasy, kde štát doteraz vlaky financuje, ale dopravca ich chce vypravovať bez dotácií. "V celej Európe sú medzinárodné železničné spojenia prevádzkované bez dotácií, podobne ako medzinárodné autobusy alebo lietadlá. Nie je dôvod, aby to na Slovensku bolo inak," odôvodnil majiteľ spoločnosti Radim Jančura.

Na trase z Humenného do Prahy chce spoločnosť vypravovať tri páry vlakov a na trase Štúrovo - Praha štyri páry vlakov. Podľa RegioJetu doteraz štát dotuje tieto spoje sumou približne 9,2 milióna eur ročne.

Spoločnosť je pripravená vlaky vypravovať od decembra tohto roku. RegioJet sa pritom zaväzuje, že zaistí prevádzku vlakov vrátane akceptácie zákonných zliav, napríklad prepravu detí do šesť rokov zadarmo či zľavy pre zdravotne ťažko postihnutých cestujúcich alebo študentov, a to na vlastné podnikateľské riziko.

"Za týmto účelom je RegioJet pripravený podpísať s ministerstvom dopravy zmluvu, ktorá bude garantovať rozsah poskytovaných služieb. V prípade bezplatného cestovného, ktoré nevyplýva zo zákona, je RegioJet pripravený podpísať tarifný záväzok a cestovné zadarmo poskytovať sociálnym skupinám za pre štát výhodnejších podmienok," avizovala spoločnosť.
Okrem ministra dopravy a výstavby Árpáda Érseka (Most-Híd) dostali podľa spoločnosti túto ponuku aj minister financií Peter Kažimír (Smer-SD) a Kancelária predsedu vlády SR Róberta Fica (Smer-SD). RegioJet teraz očakáva rokovanie o ďalšom postupe v čo najskoršom termíne.

"Ministerstvo a vláda ako riadni hospodári a garanti vládneho programu 'Hodnota za peniaze' musia v súlade so zákonom reagovať na oficiálnu ponuku súkromného dopravcu, ktorý sa jasne zaväzuje zaistiť službu, vďaka ktorej Slovensko ušetrí viac ako deväť miliónov eur z verejných financií ročne," doplnil Jančura.

Reakcia ministerstva

Predložený návrh spoločnosti RegioJet na prevádzku vlakov na trase z Humenného do Prahy a zo Štúrova do Prahy podľa ministerstva dopravy úplne mení časy odchodov štátnych vlakov. "Preto nie je pravda, že je pripravený ich plnohodnotne nahradiť," uviedla hovorkyňa ministerstva Karolína Ducká.

Ak by ministerstvo s takýmto konceptom súhlasilo, zásadným spôsobom by sa podľa jej slov obmedzila večerná doprava z východu Slovenska do Prahy a zrušilo by sa aj popoludňajšie spojenie Košíc a Prahy, ktoré by nahradila ponuka spojov v úplne inom čase, akú dnes verejnosť využíva. "Čo nepovažujeme za správne," konštatovala Ducká.


BRATISLAVA/TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Vlaky

Dôležité udalosti