Pápež František udelil lekárke Oľge Čechovej najvyššie pápežské vyznamenanie

Lekárka Oľga Čechová dostala najvyššie pápežské vyznamemanie.
Zdroj: tkkbs/Jozef Harvánek

Odovzdal jej ho žilinský diecézny biskup Tomáš Galis počas svätej omše na Kvetnú nedeľu.

Žilinský diecézny biskup Tomáš Galis odovzdal lekárke Oľge Čechovej na Kvetnú nedeľu (9.4.) počas svätej omše v Katedrále Najsvätejšej Trojice v Žiline vyznamenanie Pro Ecclesia et Pontifice, ktoré jej 23. januára 2017 udelil Svätý otec František. TASR o tom informoval hovorca Žilinskej diecézy Zdeno Pupík.

"Mons. Jozef Šelinga v krátkom príhovore ocenil jej zásluhy pri obnove viery v Žiline počas totality pred rokom 1989 a v čase slobody do dnešných dní. Oľga Čechová zakončila ďakovnú reč slovami: Život s Ježišom je jedno veľké dobrodružstvo," uviedol hovorca Žilinskej diecézy.

Oľga Čechová sa narodila 4. júna 1932 v obci Malá Čausa v okrese Prievidza. "Detstvo strávila na Orave, zdravotnú školu absolvovala v Martine, medicínu vyštudovala v Bratislave. Veľmi sa angažovala pre Božie veci pred rokom 1989, aj keď z toho mala problémy. Formovala ju duchovná atmosféra rodín Záborských a Neuwirthovcov. Ako medička učila tajne aj náboženstvo, ako pediatrička pomohla nespočetnému množstvu detí, veľa kňazov ocenilo jej konkrétnu pomoc. Doteraz je aktívna v Hnutí fokoláre," doplnil Pupík.

Pápežské vyznamenanie Pro Ecclesia et Pontifice (v preklade Pre Cirkev a pápeža) založil pápež Lev XIII. 17. júla 1888 pri príležitosti 50. výročia svojej kňazskej vysviacky. "Z pôvodne jednorazového ocenenia vznikla tradícia a v súčasnosti sa udeľuje laikom i kňazom za význačnú službu Cirkvi. Ide o najvyššie vyznamenanie, ktoré pápež môže udeliť laikom. Prvým Slovákom, ktorý dostal toto ocenenie, bol pravdepodobne katolícky kňaz Jozef Kompánek," dodal hovorca Žilinskej diecézy.

ŽILINA/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.