Jar sa oficiálne začína dnes. V nedeľu sa výrazne ochladí

Mačka medzi konvalinkami
Zdroj: SITA

Hoci zima vlastne ani nebola.

Už aj v januári či februári neraz panovali na Slovensku jarné teploty, ale jar sa oficiálne začína až dnes (20. marca) o 17:57 h. Do soboty nás čaká ukážkové jarné počasie. No v nedeľu nastane šokujúca zmena a výrazne sa ochladí (predpoveď počasia na konci článku).

Ročné obdobia sú totiž rozdelené na základ astronomických pozorovaní a na 20. či 21. marca pripadá rovnodennosť (napríklad meteorologická jar sa začína už 1. marca).

"V čase jarnej rovnodennosti Slnko vychádza na východe a zapadá na západe, dĺžka slnečného svitu je, okrem pólov, na celej zemeguli rovnaká, a to 12 hodín," zhrnul Pavol Rapavý zo Slovenského zväzu astronómov.

Na severnom póle sa príchodom jari končí polárna noc a začína sa polárny deň, na južnom póle naopak.

Od jarnej rovnodennosti je odvodený aj dátum Veľkej noci. Veľkonočná nedeľa je prvou nedeľou po prvom jarnom splne Mesiaca a môže byť medzi 22. marcom až 25. aprílom.

"Toho roku teda pripadne na 20. apríla," uviedol Rapavý.

Dodal, že pri určovaní tohto pohyblivého kresťanského sviatku sa za dátum jarnej rovnodennosti vždy považuje 21. marec bez ohľadu na to, že môže nastať už o dva dni skôr. Od októbra 1582, keď bol zavedený gregoriánsky kalendár, až do súčasnosti nastala jarná rovnodennosť 19. marca 21-krát, 20. marca 295-krát a 21. marca 116-krát.

"Najbližšie nastane jarná rovnodennosť 19. marca v roku 2044 a 21. marca v roku 2102," dodal Pavol Rapavý.

Pôžička Cetelem: výsledok posúdenia do 10 minút. Klikajte tu

Aj keď sa jar dnes začne naozaj ukážkovým jarným počasím, na konci týždňa sa pripravte na šokujúcu zmenu počasia. Až do soboty bude na väčšine Slovenska nádherné počasia, v nedeľu a v pondelok sa však výrazne ochladí, niekde až o 10-12 stupňov Celzia. Tu je predpoveď na najbližšie dni:

Piatok: Slnečno, denné teploty na juhu 21 stupňov Celzia, na severe 16 stupňov.

Sobota: Slnečno, denné teploty na juhu 21 stupňov Celzia, na severe 16 stupňov.

Nedeľa: Na väčšine územia dážď, okrem východu kde bude polojasno, denná teploty na juhu od 11 do 12 stupňov Celzia, na severe 11 až 12 stupňov Celzia.

Pondelok: Na juhu a západe zamračené, na severe a východe dážď. Denná teplota na juhu Slovenska len 8 až 10 stupňov Celzia, na severe 6 až 7 stupňov Celzia, na východe 15 až 17 stupňov Celzia.Zdroj: shuterstock.com


BRATISLAVA/ SITA, TVNOVINY.sk

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

Dôležité udalosti