Voľby v obci Žehra sú neplatné. Do úradu sa vracia bývalý starosta, ktorému práca padne vhod

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Voľby v Žehre na Spiši sú neplatné. V obci sa vlani počas volebnej noci strhla hromadná bitka. Prívrženci neúspešného kandidáta tak dali najavo nespokojnosť s výsledkami. Najvyšší správny súd (NSS) v utorok (7. 2.) voľby starostu anuloval.

Podľa NSS boli voľby v Žehre zostavené spôsobom, ktorý odporuje ústavným princípom tvorby orgánov samosprávy obce. Potvrdil to hovorca NSS Michal Hajtol.

Informácia o tom, že voľby sú neplatné, sa v obci rozšírila bleskovou rýchlosťou. Starosta Jozef Mižigár, ktorému mandát týmto dňom zanikol, si bol verdikt vypočuť priamo v Bratislave. Aj keď to pred novinármi komentovať nechcel, cez telefón nám povedal, že odmieta akékoľvek podozrenie z manipulácie volieb z jeho strany.

Žalobu naňho podal jeho protikandidát, ktorý skončil vo voľbách na druhom mieste s rozdielom 33 hlasov. Ide o jeho bratranca Mariána Mižigára. Po roztržke, ktorá sa v obci po voľbách strhla, odcestoval do Anglicka.

Dôvodom zrušenia výsledku volieb boli najmä neplané hlasy. Podľa člena komisie, s ktorým sme sa rozprávali, ich mohlo byť aj viac ako sto. Osadníci podľa neho chodili voliť aj na cudzie občianske preukazy.

Staronový starosta

Funkcie by sa mal teraz ujať bývalý starosta Marián Kandráč, ktorý pred tým úradoval štyri roky. O zrušení volieb sa dozvedel od nás. Je nezamestnaný a aktuálne sa mu hodí, že sa bude môcť vrátiť na svoju doterajšiu stoličku. 

Marián Kandráč, ktorý vo voľbách získal iba 29 hlasov, by mal do funkcie nastúpiť už v stredu (8.2.). Nepokojov sa neobáva a verí, že ho občania budú rešpektovať. Na stoličke starostu by mal zostať až do vyhlásenia doplňujúcich volieb.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Krimi

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.