Študenti a umelci burcujú ľudí do ulíc. Bratislava dnes zažije Veľký protikorupčný pochod

Kauza Gorila - ilustračná snímka
Kauza Gorila - ilustračná snímka Zdroj: TASR

Na Slovensku sa dlhodobo neriešia viaceré kauzy a ľudia sú z toho frustrovaní. Aj na to chce poukázať protikorupčný pochod, ktorý sa koná dnes o 17.00 hodine v uliciach Bratislavy.

Medzi najväčšie problémy Slovenska patrí okrem nízkej životnej úrovne a nezamestnanosti aj korupcia. „Časť ľudí už stratila citlivosť, tých káuz je veľa. Nikto nie je potrestaný, prechádza to do stavu, kedy sa skutok nestal a nič sa nevyrieši. Je to aj dôvod frustrácie a to ženie ľudí do ulíc, tam demonštrujú svoju nespokojnosť," vysvetľuje sociológ Martin Slosiarik.

A práve pod vplyvom týchto súvislostí sa dnes o 17.00 h koná v uliciach Bratislavy veľký protikorupčný pochod.

Organizátormi sú študenti. Žiadajú vyšetriť kauzy Gorila a Bašternák, odstúpenie Roberta Kaliňáka, Tibora Gašpara a Dušana Kováčika a zrušenie Mečiarových amnestií. Po pochode svoje požiadavky odnesú na Úrad vlády SR.

Sociológ hovorí o tom, že ak by sa protestu zúčastnili tisíce ľudí, bol by to silný signál voči politickej elite.

Zdroj: FB/Veľký protikorupčný pochod

Tlakom ľudí budú kauzy pod drobnohľadom

V prípade tisícok ľudí sa niečo podľa sociológa zmeniť dá. No nie z roka za rok. Zmena hodnôt v spoločnosti sa začína vo vzoroch správania. „Aj v kontakte s úradníkmi, lekármi sa snažíme získať pre seba nejakú výhodu. Ak sa veci vybavujú po známosti, je to tiež forma korupčného správania. Alebo to, že bez kontaktu sa nedostaneme do zamestnania," vysvetľuje sociológ.

Pochod môže mať aj krátkodobý efekt. Dosiahne sa to, že kauzy budú pod drobnohľadom. „Tlak sa bude vyvíjať na sudcov, na vyšetrenie, aby sa nestali paródiou, že skutok sa nestal. A nositelia korupčného správania by mali by byť potrestaní. Po tom dnes volá ulica, po potrestaní. Nemôže byť zaručená beztrestnosť," uzavrel Slosiarik.

Zdroj: FB/Veľký protikorupčný pochod

BRATISLAVA/Zuzana Žigová

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Krimi

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.