Pár dní po pôrode sa jej začal zhoršovať zrak, až úplne oslepla. Následne v sebe objavila umelecký talent

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Už vyše 30 rokov sa na svet pozerá rukami. Keď Soňa Zelisková prišla o zrak, zrútil sa jej svet. Vedela však, že sa osudu nesmie poddať.

Dôvodom bolo najmä to, že v tom čase sa stala čerstvou mamičkou a všetko sa teda točilo okolo jej dieťaťa.

Na svoje trináste narodeniny odchádzala z nemocnice s diagnózou diabetes mellitus prvého typu. „Je to typ cukrovky, pri ktorej človek časom môže prísť o zrak, alebo môže mať problémy s nohami či s obličkami,“ hovorí.

Asi desať dní po pôrode, keď mala 26 rokov, jej praskla pravá sietnica. „To už som vedela, že je zle. Na to oko som už odvtedy nikdy nevidela,“ dodala.

Prečítajte si tiež:

​Asi o polroka neskôr, hoci jej voperovali do oboch očí silikónový olej, už videla iba obrysy a tiene a do zhruba roka prestala vidieť úplne.

„Bolo to čisté zúfalstvo. Netušila som, ako nevidiaci môže žiť, pracovať, variť, prať či šiť na šijacom stroji,“ priznáva.

V tom období sa v Rakúsku stretla s jednou výtvarníčkou. „Ona mi prvýkrát v živote dala do ruky keramickú hlinu.

„Presvedčila ma, že môžem robiť keramiku, pretože som vymodelovala reliéf plesnivca,“ uviedla na margo svojich umeleckých začiatkov.

Jednou z najťažších vecí pri hrnčiarskom kruhu je podľa nej vycentrovať hlinu. „Každý hrnček má svoj spôsob tvorenia. Učila som sa spôsobom pokus-omyl a takto to učím deti aj dospelých,“ priblížila.

Ako otvorene hovorí, prežila ešte väčšiu ranu, než stratu zraku.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Reflex

Dôležité udalosti