Novinky z dielne ministerstva spravodlivosti: Nižšie tresty za marihuanu, za alkohol za volantom aj väzenie

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Minister spravodlivosti Viliam Karas spolu s členmi pracovných skupín predstavil návrh novely Trestného zákona. Okrem iného rieši aj otázku alkoholu za volantom či drogových trestných činov. „Aby sme oddelili užívateľov od tých, ktorí parazitujú na ich slabosti,“ uviedol ako príklad šéf rezortu justície. 

Alkohol za volantom 

Vlani podľa ministerstva odhalili policajti vyše 10-tisíc vodičov, ktorí viedli motorové vozidlo pod vplyvom alkoholu. Takmer polovica z nich mala viac ako jedno promile. Aj preto sa navrhujú dva varianty, v ktorých bude možné zaviesť nový inštitút krátkodobého trestu odňatia slobody.

„Pri prvom bude možné páchateľovi uložiť krátkodobý trest odňatia slobody v trvaní od dvoch do štyroch týždňov. Pri druhej možnosti súd uloží trojmesačný trest odňatia slobody, ktorého povinnou súčasťou bude špeciálny resocializačný program,“ spresnili z ministerstva.

Prečítajte si tiež:

Konzument verzus díler

Profesor trestného práva, kriminológie a kriminalistiky Právnickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave Jozef Čentéš ozrejmil, že v prípade drogových trestných činov sa podarilo dosiahnuť historický prelom.

„V súčasnosti v prípade konzumentov drog, je to buď trestný čin alebo nič. A my sme to ‚nič‘ nahradili priestupkom.“ Ozrejmil, že v prípade konzumentov zanedbateľného množstva drog tým predchádzajú ich stigmatizovaniu a záznamu v ich registri trestov. 

V prípade samotných konzumentov drog došlo k zníženiu trestov. „A to v prípade všetkých drog. Tak marihuany, ako aj konope aj ďalších.“

Cieľom je podľa neho aj to, aby prvý raz trestaní páchatelia boli v inej pozícii ako recidivisti. „Ale naďalej trváme na prísnom postihu obchodníkov s drogami,“ podotkol Čentéš.

Nateraz však ide len o návrh zákona. Novelu musí najskôr odobriť vláda a potom aj parlament.

Prečítajte si tiež:

Viac spravodlivosti

Na novele Trestného zákona pracovalo 119 expertov z odborných radov - prokurátori, sudcovia, obhajcovia, pracovníci inšpekcie životného prostredia, tretieho sektora, akademici, pracovníci Zboru väzenskej justičnej stráže (ZVJS) či napríklad zástupcovia podnikateľov a pedagógov. 

Navrhovaná novela Trestného zákona by mala priniesť viac spravodlivosti a lepšie využívanie moderných európskych nástrojov trestného práva.

Posolstvom reformy je podľa šéfa rezortu justície to, aby po spáchaní trestného činu došlo k náprave páchateľa a k zjednaniu škody, ktorú spôsobil. „Podstata trestania je v tom, aby si páchateľ svoj čin uvedomil, niesol za to zodpovednosť a ak je to možné, aby zjednal aj nápravu,“ povedal Karas.

„My už nevieme zvrátiť zločin, ktorý sa stal. Nevieme sa vrátiť späť v čase, ale vieme umožniť, aby páchateľ svoj čin oľutoval, škodu nahradil a zjednal nápravu,“ podotkol.

Navrhovaná novela Trestného zákona by mala priniesť viac spravodlivosti a lepšie využívanie moderných európskych nástrojov trestného práva. Legislatívny návrh má viac ako 440 novelizačných bodov a upravuje sa ním aj niekoľko ďalších zákonov.

Prečítajte si tiež:

Úprava trestných sadzieb

Návrh zákona podľa ministerstva reaguje aj na dlhodobú požiadavku odbornej obce upraviť trestné sadzby, ktoré sa v niektorých prípadoch vymykajú európskym štandardom.

„Návrh zákona preto prináša čiastočné korekcie v rozpätiach trestných sadzieb napríklad drogových trestných činov a ekonomických trestných činov, ktoré umožnia súdom spravodlivejšie posúdiť konkrétne prípady,“ upozorňuje ministerstvo.

Nemá sa to týkať vysokých trestných sadzieb za korupciu a zneužívanie právomoci verejného činiteľa. Tie majú zostať zachované.

Upravujú sa tiež hranice škôd. V prípade malej škody z 266 na 500 eur. Pre najzávažnejšie prípady sa zavádza tzv. škoda mimoriadne veľkého rozsahu nad jeden milión eur. V týchto prípadoch podľa ministerstva dochádza k zvýšeniu dolných hraníc trestnej sadzby až o polovicu.

Návrh novely Trestného zákona predložila za rezort spravodlivosti ešte vlani v septembri opätovne do medzirezortného pripomienkového konania exministerka Mária Kolíková (SaS). K legislatíve vtedy vzniesli subjekty 597 pripomienok, z toho 197 zásadných a jednu hromadnú.

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Krimi

Dôležité udalosti