V Bratislave protestovali proti korupcii tisíce ľudí

Tisíce ľudí na protikorupčnom pochode v Bratislave
Tisíce ľudí na protikorupčnom pochode v Bratislave Zdroj: TASR

Na pódiu sa objavili aj herci Maroš Kramár a Ján Greššo, ktorí hrajú vo filme Únos.

Centrom Bratislavy v utorok podvečer pochodovali tisíce ľudí proti korupcii. Vyjadriť tak chceli nespokojnosť s tým, že na Slovensku podľa nich jedna korupčná kauza strieda druhú a vinníci sa netrestajú. Trasa pochodu viedla z Hviezdoslavovho námestia cez Jesenského a Štúrovu ulicu na Námestie SNP, kde prebiehala hlavná časť programu.

Video z protestu proti korupcii v Bratislave

Zdroj: TASR

Pochod zorganizovali dvaja stredoškoláci

Protikorupčný pochod zorganizovali dvaja 18-roční stredoškoláci Karolína Farská a Dávid Straka. Ako tvrdia, sú unavení z toho, že peniaze sa strácajú v korupčných aférach a politici hlas ľudí vôbec nepočúvajú. Dôsledky korupcie musia podľa nich znášať obyčajní ľudia.

"Sme frustrovaní zo situácie na Slovensku. Tento pochod je venovaný hlavne boju proti korupcii. My ako študenti chceme v tejto krajine ostať. Čo sa tu však deje, odrádza veľa z nás. To, že krajina nemôže prosperovať, je práve tou korupciou," priblížil zámer zorganizovania pochodu Straka.

Obaja študenti vyjadrujú nesúhlas so súčasným stavom spoločnosti, ktorý je podľa nich dlhodobo neudržateľný a je jedným z hlavných dôvodov narastania podpory pre extrémistické sily.

Organizátori odovzdali premiérovi Ficovi memorandum

V memorande, ktoré dnes odovzdali na Úrade vlády SR, žiadajú dôkladné vyšetrenie káuz "Bašternák" a "Gorila", odvolanie ministra vnútra Roberta Kaliňáka (Smer-SD) a prezidenta Policajného zboru SR Tibora Gašpara. Taktiež požadujú odstúpenie špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika a pokračovanie vo vyšetrovaniach a súdnych konaniach ohľadom všetkých Vladimírom Mečiarom amnestovaných skutkov.

"Naivne dúfame, že tento náš hlas bude vypočutý. Veríme, keďže je to čisto študentská iniciatíva, že to prebudí svedomie u niektorých ľudí a niečo sa pohne," skonštatovala Farská. Ako podotkla, dnešný pochod je organizovaný študentmi a žiadna politická strana a ani politik za nimi nestojí či pochod nespoluorganizuje.

"Odmietame akékoľvek extrémistické, násilné a vulgárne prejavy, pretože s nimi nesúhlasíme a navyše môžu ešte viac poškodiť ďalších slušných ľudí," podotýkajú študenti. To, či zorganizujú aj ďalší pochod, bude podľa nich záležať od úspešnosti dnešnej akcie.

Verejné zhromaždenia mali pokojný priebeh

Verejné zhromaždenia, ktoré sa dnes uskutočnili v Bratislave, prebehli bez mimoriadnych incidentov. TASR o tom informoval bratislavský krajský policajný hovorca Michal Szeiff. V hlavnom meste sa uskutočnil napríklad veľký protikorupčný pochod či spomienka na Jozefa Tisa.

"Prípady narušenia verejného poriadku zo strany účastníkov týchto zhromaždení sme nezaznamenali," uviedol Szeiff. Podľa jeho slov bezpečnostnú situáciu na území hlavného mesta v súčasnosti polícia naďalej monitoruje.

Do bezpečnostných opatrení sa zapojili policajti z radov poriadkovej, dopravnej a kriminálnej polície, ale aj mestská polícia.

BRATISLAVA/ TV MARKÍZA

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Krimi

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.