Predaj US STEEL Číňanom komplikuje súd, kvôli nárokom schránkovej firmy

Ilustračné foto.
Zdroj: TV Markíza

Otázniky však vyvoláva najmä to, prečo slovenské súdy čakali tak dlho, a kto je skutočným vlastníkom Adams & Company.

Manažérov košických železiarní dobehol 18 rokov starý súdny spor. Tesne pred predajom spoločnosti čínskemu investorovi zablokoval krajský súd väčšinu pozemkov pod fabrikou. V spore žiada schránková firma od US Steel 16 miliónov eur.

Dve tretiny areálu pod železiarňami zablokoval koncom marca Krajský súd v Košiciach takzvaným zabezpečovacím opatrením.

„Za účelom zabezpečenia peňažnej pohľadávky veriteľa kvôli obave, že exekúcia bude ohrozená," uviedla hovorkyňa súdu Marcela Gálová.

Veriteľom je v tomto prípade schránková spoločnosť Adams & Company. V 90. rokoch, v čase, keď železiarne ovládal Július Rezeš, zabezpečovala pre firmu poradenské služby.

„Spor vznikol ešte v roku 1999 keď bola podaná žaloba na súd na spoločnosť VSŽ oceľ," povedal advokát Peter Pihorňa.

Tá vraj využila poradenstvo nad rámec dohody. Nasledoval pokus o zmier a mimosúdne vyrovnanie vedené Gabrielom Eichlerom. To sa však nestalo, a tak spor skončil na súde. Medzitým kúpili VSŽ-tku Američania.

„Pohľadávka sa na US Steel Košice mohla dostať prostredníctvom predaja podniku alebo predaja časti podniku," upresnil Pihorňa.

Jedine súd môže rozhodnúť o tom, či má schránková firma nárok na peniaze od US Steel. Aktuálne dôležitejšou otázkou je však to, či budú môcť Američania predať železiarne Číňanom.


„Vydanie zabezpečovacieho opatrenia neobmedzuje vlastníka nehnuteľnosti s ich nakladaním," spresnila hovorkyňa súdu.

„Spoločnosť US Steel sa môže zbaviť zabezpečovacieho opatrenia tým, že zloží do notárskej úschovy sumu zodpovedajúcu pohľadávke," uviedol Pihorňa.

Navyše Číňania vraj za železiarne ponúkajú miliardu a 400 miliónov eur, a tak je táto pohľadávka iba kvapkou v mori.

„Možno práve informácia o plánovanom predaji US Steelu čínskej spoločnosti bola dôvodom, prečo bol podaný návrh na vydanie zabezpečovacieho opatrenia," myslí si Pihorňa.

US Steel Košice nekomentuje informácie o predaji spoločnosti a rovnako ani o prebiehajúcich súdnych sporoch. Otázniky však vyvoláva najmä to, prečo slovenské súdy čakali tak dlho, a kto je skutočným vlastníkom Adams & Company.

KOŠICE/TV Markíza

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Predaj

Dôležité udalosti