Záhradkárov čakajú ťažké noci. Odborník radí, ako ochrániť úrodu pred mrazom

Prízemné mrazy.
Prízemné mrazy. Zdroj: TV Markíza

O cibuľovinách, ako je napríklad cesnak sa hovorí, že sú mrazu odolné, no len do určitých teplôt.

Pestovatelia, záhradkári, či záhradníci obzerajú stromy a sledujú predpoveď počasia. Apríl sa s nami poriadne zahráva a ešte nie je všetkým studeným dňom koniec. Teploty budú naďalej klesať.

Stromy sú už obsypané kvetmi, zelenina ktorú sme sadili na jeseň je už pekných pár centimetrov nad zemou. Skúsení záhradkári vedia, že teraz je čas, keď treba rastlinkám pomôcť.

O cibuľovinách, ako je napríklad cesnak sa hovorí, že sú mrazu odolné, no len do určitých teplôt. V kotlinách a dolinách najmä na severe Slovenska má byť aj mínus desať stupňov a to by cesnak nezvládol. Záhradkár z Kysúc má však rokmi overenú metódu, ako ho pred mrazmi ochráni.

"Taká najjednoduchšia a prakticky dostupná pre každého záhradkára je to niečim zakryť," radí záhradkár.

Použiť môžeme igelitové fólie, no najvhodnejšia je netkaná fólia, ktorá prepúšťa svetlo aj vlahu. Základ je, nepoložiť ju priamo na rastliny. Potom už len fóliu na jednej strane upevníme a natiahneme. V priebehu pár minút si vytvoríte ochranný kryt, ktorý je podľa skúseného záhradkára účinný na 100 percent:

Záhradkár môže potom pokojne spávať s tým, že má úrodu v plnom rozsahu ochránenú. Takto môžeme ochrániť cesnak, cibuľu ale aj jahody. Podobne postupujeme aj pri okrasných listnatých rastlinách.

"Zoberieme netkané textílie a takto obalíme ho dva tri razy. Ten strom prežije vďaka tým mrazom, len esteticky mu ten mráz spáli tie listy, tak je lepšie keď ho zakryjeme," vysvetlil záhradník.

To isté môžeme urobiť aj s rozkvitnutými letničkami. Ak ich máte v kvetináčoch, tak ich teraz na pár dní schovajte dovnútra.


ČADCA/TV Markíza

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Ovocinári

Dôležité udalosti