V Bratislave potvrdili dva prípady osýpok, obe deti museli hospitalizovať

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

V Bratislave sa podľa našich informácií objavili osýpky. Dve deti skončili v nemocnici. Neskôr to potvrdil aj Hlavný hygienik SR Ján Mikas. Informoval, že laboratóriá potvrdili prípady osýpok zatiaľ u dvoch malých detí v hlavnom meste- dvojročného a deväťmesačného. 

„Deti, pre ich nízky vek, respektíve zdravotné kontraindikácie, neboli ešte zaočkované v rámci pravidelného povinného očkovania. Obe deti boli hospitalizované,“ uviedol.

V prvom prípade ide o privlečený vírus osýpok zo zahraničia. Druhý prípad bol zrejme v epidemiologickej súvislosti - k prenosu došlo pravdepodobne na detskej pohotovosti Národného ústavu detských chorôb v Bratislave.

Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) vyzval rodičov, ktorí boli 18. januára 2023 približne o 19.30 h. s neočkovanými deťmi na uvedenej pohotovosti, aby „sledovali zdravotný stav svojich detí a v prípade objavenia sa príznakov ochorenia na osýpky telefonicky kontaktovali lekára dieťaťa“. Ten by mal určiť ďalší postup.

Prečítajte si tiež:

Príznaky a priebeh

Osýpky sú vírusové ochorenie, ktoré je veľmi infekčné. Podľa hlavnej odborníčky Ministerstva zdravotníctva na pediatriu Eleny Prokopovej je pravdepodobnosť, že sa nezaočkovaný a neprekonaný človek nakazí takmer stopercentná.

„Prenášajú sa kvapôčkovou infekciou, čiže pri rozprávaní, kýchaní a kašľaní. Je to v podstate taký istý prenos, ako pri chrípke alebo iných respiračných infekciách,“ ozrejmila.

Príznaky môžu spočiatku pripomínať bežné prechladnutie - slabosť, únava, nádcha, výtok z nosa, kašeľ, zvýšená teplota, riedka stolica a neskôr aj horúčka. Typickým príznakom je červená vyrážka. 

„Výsyp býva škvrnitý. Objavuje sa na tvári a trupe. Typický je výraz v tváričke dieťaťa, ako keby uplakaný, smutný a ubolený, pretože je tam zápal spojiviek,“ opísala pediatrička. 

Inkubačný čas ochorenia je osem až pätnásť dní, priemerne desať.

Prečítajte si tiež:

Liečba a očkovanie

Liečbu na osýpky podľa Prokopovej nemáme. „Lieči sa to ako iné virózy, čiže iba symptomaticky a v pokojovom režime,“ vysvetlila. Jedným dychom však dodala, že proti osýpkam máme povinné očkovanie.

„Detičky sú očkované v 15. mesiaci a druhá dávka sa dáva v štyri a pol roku. Po týchto dvoch dávkach sú deti chránené tak, že by osýpky chytiť nemali,“ doplnila.

Ochorenie je podľa nej nebezpečné tým, že v množstve prípadov sa vyskytli komplikácie ako zápal pľúc či myokarditída (zápalové ochorenie srdcového svalu pozn. red.). Na našom území sa proti osýpkam začalo povinne očkovať v roku 1969.

Prečítajte si tiež:

Protiepidemické opatrenia

Regionálny úrad verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Bratislave aktuálne vykonáva epidemiologické vyšetrovanie. V rámci neho sa zatiaľ nepotvrdilo ďalšie šírenie tohto ochorenia. Napriek tomu však prijíma protiepidemické opatrenia a je v kontakte aj so zdravotníckym zariadením, kde pravdepodobne došlo k prenosu. 

„Úrad verejného zdravotníctva SR a regionálne úrady verejného zdravotníctva v SR venujú zvýšenú pozornosť výskytu osýpok na našom území i v okolitých krajinách - neustále sledujú epidemiologickú situáciu,“ uviedol ÚVZ.

Kolektívna imunita na Slovensku bola podľa ÚVZ dlhodobo na veľmi vysokej úrovni (nad 99 percent), v poslednom období bol však zaznamenaný
pokles zaočkovanosti. Aktuálne je podľa úradu pod úrovňou 95 percent, preto „nie je možné vylúčiť zavlečenie a šírenie osýpok na našom území“.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Zdravie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.