Veľké spájanie sa zatiaľ nekoná. O pár dní prídu dva momenty, ktoré mnohé napovedia

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Spájanie štiepením. Aj takto by sa dali okomentovať vyhlásenia politikov preložené do praxe. Ak sa napokon nedohodnú na spolupráci, podľa odborníka môže prepadnúť enormné množstvo hlasov. A Pellegrini s Ficom bez problémov a bez potreby iných strán zostavia vládu.

Čas do predčasných parlamentných volieb sa neúprosne kráti. Napriek tomu, že zostáva len osem mesiacov, mnohí kľúčoví aktéri na stredopravom spektre stále nevedia, s kým a v akej forme budú bojovať o voliča.

Veľkou témou posledných týždňov sa preto stalo spájanie. Väčšina politických lídrov sa predháňa vo vyhláseniach o spolupráci, keďže treba zabrániť akémukoľvek prepadu hlasov. V realite však skôr dochádza k štiepeniu.

Žiadne spájanie, len vznik nových projektov  

Najprv založila stranu bývala výrazná tvár SaS a europoslankyňa Lucia Ďuriš Nicholsonová. Neskôr ohlásil návrat do politiky Mikuláš Dzurinda, ktorý sa pripojil k strane Spolu. Tú následne premenovali na Modrú koalíciu.

O vlastnej ceste rozmýšľa aj premiér Eduard Heger s ministrom obrany Jaroslavom Naďom, ktorí s veľkou pravdepodobnosťou opustia OĽaNO. Aj u nich sa predpokladá, že sa nateraz nepridajú už k teraz ponúkajúcim sa subjektom.

Ani „staré“ zabehnuté strany, aj napriek vyhláseniam o potrebe spájať sa, nejavia veľký záujem o nové subjekty. SaS a Progresívne Slovensko neavizujú žiadne spájanie a idú do volieb samostatne.

KDH síce formálne rokuje s Modrou koalíciou, ale podľa vyhlásení predsedu kresťanských demokratov Milana Majerského to skôr vyzerá na odmietavý postoj.

Jediné dvere doteraz hnutie otvorilo len Eduardovi Hegerovi, keď mu ponúklo na kandidátke druhé miesto. Toto predseda vlády odmietol.

„Každý hrá sám za seba, že im nejde ani tak o pravicového voliča, ako skôr o vlastnú predstavu o svojej politickej budúcnosti. Je evidentné, že špekulujú, kalkulujú kto s kým áno, kto zasa nie,“ uviedol politológ Radoslav Štefančík.

Prečítajte si tiež:

​Čaká sa na dva momenty

Aj keď prebiehajú mnohé formálne a hlavne neformálne rokovania, čaká sa na dva momenty. Na rozhodnutie Eduarda Hegera, čo bude robiť po odchode z OĽaNO, a na prieskumy, ktoré zachytia preferencie Modrej koalície. Potom by tieto rokovania mohli dostať novú dynamiku.

Podľa politológa však nemajú inú možnosť, ako sa spojiť. Inak môže prepadnúť enormný počet hlasov. A radovať sa bude súčasná opozícia vedená Petrom Pellegrinim a Robertom Ficom.

„Oni to musia urobiť, inak hrozí, že nám tu prepadne 30 percent hlasov a Fico s Pellegrinim zostavia pohodlne vládu,“ myslí si Štefančík.

Na druhej strane, ani samotné spájanie nemusí byť všeliek pre roztrieštenosť na stredopravom politickom spektre.

„Efekt snehovej gule funguje len pri veľkých spájaniach. Nefunguje, keď sa spojí mnoho malých strán,“ ozrejmil šéf agentúry AKO Václav Hřích.

A to ešte vo vzduchu visí aj iná nástraha.

„Ľudia môžu nadobudnúť pocit, že dlho avizované spájanie je už nekonečný príbeh a volič sa potom poobzerá po iných stranách,“ doplnil Hřích.

Prečítajte si tiež:

​Do Veľkej noci musia byť sformovaní

Ako sme spomínali na začiatku, strany začína tlačiť aj čas. Najneskôr do 90 dní pred konaním volieb totiž musia predložiť svoju kandidátnu listinu. Ide však „len“ o technickú lehotu.

„Ešte skôr musia mať jasný názov strany, ktorý sa po vyhlásení volieb už nesmie meniť. Rovnako by mali mať predstavu o volebnej kampani, kúpený reklamný priestor a pripravený volebný program. Takže by bolo dobré, keby sme do Veľkej noci vedeli, kto s kým áno a kto s kým nie,“ uzavrel Štefančík.

Na rozhodnutie zostáva pár mesiacov. Niektorí známi poslanci pripustili, že kandidovať možno nebudú. Nakrúcala Martina Töröková. 

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Politika

Dôležité udalosti