Varujú pred zhoršením starostlivosti o deti. Rezort zdravotníctva pozastavil vzdelávanie pediatrov

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Lekárom pozastavili špecializované vzdelávanie, vďaka ktorému sa z nich stávali pediatri. Je ich málo a bude ich ešte menej. Kritizujú to samosprávy aj samotní lekári. Podľa nich to ohrozuje zdravotnú starostlivosť o detských pacientov.

Už teraz detskí lekári chýbajú alebo majú vysoký vek. V dôchodkovom veku je až polovica pediatrov.

Ideálny počet pacientov na detského lekára je 1 200 detí. Pediater Martin Matejka ich má vyše dvetisíc. Preto ordinuje aj popoludní.

„Kým pred piatimi rokmi bolo zhruba do 1 200 poskytovateľov zdravotnej starostlivosti pre deti, tak teraz nás zostáva okolo 850. Neustále počúvame, že sa zatvárajú nové a nové ambulancie,“ hovorí.

Tento problém čiastočne riešilo rezidentské vzdelávanie. Podporovalo mladých lekárov, aby sa po skončení školy rozhodli pre pediatriu.

Pod vedením skúseného lekára sa štyri roky školili v nemocnici alebo v ambulancii. Po zaškolení by mohli prevziať ambulancie po dosluhujúcich pediatroch. Toto vzdelávanie však dostalo stopku.

Ministerstvo zdravotníctva pozastavilo program po tom, čo ho na konci roka najskôr upravilo. Zmeny dokonca urobili bez konzultácie so svojou vlastnou hlavnou odborníčkou.

„Neboli komunikované s našou odbornou spoločnosťou ani so žiadnou spoločnosťou, ktorá funguje v tomto štáte. Ani so slovenskou lekárskou komorou. Také závažné zmeny by mali byť robené so širokou diskusiou,“ hovorí Elena Prokopová.

Ministerstvo zdravotníctva tvrdí, že vzdelávanie pediatrom nezrušilo úplne a o pol roka ho obnoví.

Rezidenčné štúdium plánujú po tom, čo ho upravia spustiť opäť v októbri.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Zdravotníctvo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.