Niektorí ešte stále prepočítavajú. Presne pred 30 rokmi sme začali platiť slovenskými korunami

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Presne pred 30 rokmi sme u nás začali platiť slovenskými korunami. Aj keď už 14 rokov nosíme v peňaženkách eurá, mnohí na koruny stále prepočítavajú aj dnešné eurové ceny.

Ešte predtým, než sme držali v rukách naše prvé peniaze, sa na československé bankovky lepili špeciálne kolky, ktoré pomáhali odlíšiť slovenské od českých.

„To bolo viac ako tri týždne nepretržite 24 hodín vkuse, sedem dní v týždni a pracovala na tom nielen Národná banka Slovenska, ale aj pokladníci v najväčších obchodných bankách,“ hovorí bývalý riaditeľ emisného odboru NBS Vladimír Bušša.

Prečítajte si tiež:

Slovenské mince a bankovky sa do obehu dostávali postupne.

„Prvá bola 50-koruna, ktorá bola emitovaná 29. augusta 1993, v priebehu roka boli vydané ďalšie štyri nominály. Uzatvárajú celú emisiu bankoviek 200 a 5000-koruna, ktoré boli emitované až v roku 1995,“ opisuje právny expert platidiel NBS Viliam Poništ.

Kým mince sa razili v našej mincovni v Kremnici, bankovky sa tlačili vo viacerých krajinách sveta - vo Veľkej Británii, Kanade či Francúzsku.

Všetky slovenské bankovky zobrazovali naše historické osobnosti a pamiatky. Čím sú peniaze staršie, tým sú pre zberateľov vzácnejšie.

Slovenskými korunami sme platili do roku 2009, keď ich vystriedali eurá.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme 30. výročie vzniku Slovenska

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.