Vedci vysvetlili, ako funguje zamilovanie. Takto očaríte opačné pohlavie

Ilustračná snímka.
Zdroj: shutterstock.com/ IVASHstudio

Štúdie prezradili princípy mužskej a ženskej chémie. Otestujte ich aj vy.

Niektorí to s láskou majú ľahké, iní na ňu čakajú dlhé roky. Dôvodov prečo sa dvaja ľudia do seba zamilujú je niekoľko. Často ani nerozumieme, prečo nás ten druhý tak očarí. Hrajú tu rolu biologické i psychologické faktory. My vám teraz prinášame princípy zamilovanosti, ktoré potvrdili vedecké štúdie. Vďaka nim pochopíte, ako funguje mužská i ženská myseľ. Píše o nich Independent.

Ženská nedostupnosť

Podľa štúdie z roku 2014, ktorá skúmala mužské správanie pri randení, mužov podvedome viac priťahujú nedostupné ženy. Láka ich, že takéto dámy musia dobývať. Neznamená to však, že by si tieto ženy viac vážili a chceli by s nimi zostať naveky.

Vyžarovanie správnej emócie

Zaujímavé zistenie priniesla štúdia z roku 2011. Vedci urobili experiment medzi 1000 ľuďmi. Ukazovali im fotografie opačného pohlavia, pričom mali hodnotiť ich atraktívnosť. Zistilo sa, že mužov priťahujú ženy, ktoré vyzerali šťastne. Naopak odpudivo na nich pôsobila ženská hrdosť. U žien to však platilo úplne opačne. Priťahovali ich viac hrdí ako šťastní muži.

Podobnosť s bývalým partnerom

Ďalšia štúdia z roku 2011 dokázala, že nás viac priťahujú typy, ktoré sa podobajú našim súčasným alebo bývalým partnerom. Ženy sa však držia svojho univerzálneho typu vernejšie než muži.

Ak ste si s partnerom podobní

Zabudnite na staré známe klišé, ktoré vraví, že protiklady sa priťahujú. Mnohé štúdie to totiž vyvracajú. Vedúca autorka jednej z nich Gian Gonzaga vysvetľuje, že partneri, ktorí sú si podobní vo viacerých oblastiach, majú väčšiu šancu vo vzťahu uspieť.

Očný kontakt

Ak chcete niekoho naozaj očariť, mali by ste sa zamerať na očný kontakt. Psychologička Joan Kellerman urobila so študentami na univerzite v Massachusetts malý experiment. Poprosila ich, aby sa popárovali a v dvojiciach si hľadeli dve minúty do očí.

„Neskôr mi oznámili, že medzi nimi narástli pocity vášnivej lásky a príťažlivosti," popisuje Kellerman zaujímavý výsledok.

Ak reagujete na maličkosti

Vzťahy sú postavené na tom, ako spolu partneri komunikujú a zdieľajú svoje emócie. Vtedy funguje aj zamilovanie. Psychologička John Gottmann študovala páry viac ako 40 rokov. Pripomína, že je dôležité zdieľať s partnerom entuziazmus aj z maličkostí. Pokiaľ na seba partneri reagujú a venujú si pozornosť, mal by im fungovať aj vzťah.

Vhodná vôňa

To, ako voniate, má oveľa väčší význam, ako ste si mysleli. Vôňa môže rozhodovať aj o výbere nášho partnera. Štúdia z univerzity v Južnej Karolíne si posvietila na ženy počas ovulácie. Zistila, že v tomto období sa ženám viac páčila vôňa trička, ktoré nosili muži s vyššou hladinou testosterónu. Hormóny tu teda tiež zohrávajú dôležitú úlohu.

Podoba s rodičom

Psychológ David Perrett spolu s kolegami má tiež zaujímavý poznatok. Tvrdí, že niektorých z nás priťahujú ľudia, ktorí sa podobajú na nášho rodiča opačného pohlavia. Rozhodujúci je dokonca aj vek.

„Zistili sme, že ženy, ktoré sa narodili starým rodičom (nad 30 rokov) sú menej uchvátené mladíkmi a viac ich priťahujú staršie črty na mužskej tvári, ako ženy, ktoré sa narodili mladým rodičom (pod 30)," napísala autorka.

Láska ku psom

Odborníci vysvetľujú, že majitelia psov sú jednoducho viac príťažliví. Pôsobia na druhých uvoľnene, prístupne a šťastne. Navyše to, že sa vedia postarať o domáceho miláčika vraj signalizuje, že sa neboja záväzkov.

V štúdií z roku 2008 dvadsaťročný muž oslovil mnohé ženy a vypýtal si od nich číslo. Ukázalo sa, že keď mal pri sebe psa, bol úspešnejší.

Ak ste rovnako atraktívny ako partner

Podľa mnohých hypotéz platí, že rovnako atraktívni ľudia sa do seba ľahšie zamilujú. Väčšinou si totiž vyberieme partnera, ktorý je na rovnakej úrovni atraktivity ako sme my. Tento princíp je však napriek tomu individuálny.

NEW YORK/jd

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme My ženy

Dôležité udalosti