Pollák víta rozsudok ESĽP, ktorý skonštatoval porušenie práv rómskych chlapcov

Pollák víta rozsudok ESĽP, ktorý skonštatoval porušenie práv rómskych chlapcov
Zdroj: TASR - Jakub Kotian

Podpredseda parlamentného ľudskoprávneho výboru Peter Pollák (OĽANO) víta rozsudok Európskeho súdu pre ľudské práva (ESĽP), ktorý skonštatoval porušenie práv šikanovaných rómskych chlapcov. Tí mali byť v roku 2009 obeťami policajného násilia na policajnej stanici v Košiciach.

Takýto typ šikany nie je podľa neho na Slovensku ničím novým a podobných prípadov je veľa. "Tento rozsudok je preto nesmierne dôležitý," zhodnotil poslanec.

Právna zástupkyňa poškodených Vanda Durbáková, ktorá spolupracuje s mimovládnou organizáciou Poradňa pre občianske a ľudské práva, vyzdvihla, že ESĽP priniesol poškodeným "konečne" spravodlivosť.

"Je to mimoriadne dôležitý rozsudok, ktorý vyslal jasný signál slovenským súdom, že takto vedené súdne konanie nie je možné považovať za účinné," uviedla.

Poukázala, že ide o jeden z mála prípadov policajného násilia, ktorý sa vôbec dostal na slovenské súdy. Tie však podľa nej nedokázali prípad účinne vyšetriť, identifikovať zodpovedných páchateľov a vyvodiť voči nim zodpovednosť. "Tento prípad ilustruje, akým hlbokým prekážkam čelia poškodené osoby v prístupe k spravodlivosti v prípadoch policajného násilia na Slovensku. Je zodpovednosťou štátnych inštitúcií ich odstraňovať," zdôraznila advokátka.

Prípad z roku 2009

ESĽP skonštatoval v danom prípade porušenie práv chlapcov a šestici sťažovateľov priznal po 20 000 eur z titulu nemajetkovej ujmy a spoločne všetkým sťažovateľom 11 000 eur ako náhradu nákladov a výdavkov. Ide už o druhé rozhodnutie ESĽP v tomto prípade.

Na jar 2021 konštatoval porušenie článku 3 dohovoru v jeho procesnej časti. Sťažnosť sa vtedy okrem iného týkala údajného nevhodného zaobchádzania zo strany prítomného policajta voči trojici sťažovateľov pri prevoze na policajnú stanicu.

Prípad sa viaže na udalosť z roku 2009, keď šiestich rómskych chlapcov zadržali košickí policajti pre podozrenie z účasti na lúpeži a previedli na obvodné oddelenie s cieľom vykonania bezpečnostnej prehliadky.

Chlapci neskôr tvrdili, že tam boli hodení na zem pred štekajúcimi psami bez náhubkov, niektorí z nich boli psami pohryznutí, boli bití, kopaní a inak fyzicky a slovne týraní prítomnými policajtmi. Rovnako mali byť na ich adresu vyslovené komentáre, ktoré sa okrem iného týkali ich rómskeho pôvodu.

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme ľudské práva

Dôležité udalosti