Imreczeho odsúdili za korupciu. Zostáva na slobode, musí zaplatiť vysoký peňažný trest

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Bývalý šéf finančnej správy František Imrecze spoznal v stredu (9.2.) svoj prvý trest v korupčnej kauze. S prokurátorom uzavrel dohodu o vine a treste, ktorú napokon sudkyňa Špecializovaného trestného súdu po miernej úprave schválila. Bývalý šéf daniarov je tak vinný a právoplatne odsúdený za korupciu. Dvom zamestnankyniam daňového úradu mal v tomto prípade dávať desaťtisícové úplatky. Ďalšie súdy ho ešte čakajú.

Imrecze dostal trojročnú podmienku s podmienečným odkladom na päť rokov. Okrem toho musí zaplatiť peňažný trest 202-tisíc eur. V prípade nezaplatenia ho čaká náhradný trojročný trest väzenia. Bývalý vysokopostavený úradník uviedol, že peniaze na zaplatenie má z predaja domu.

​Súčasťou trestu je aj zákaz stretávania a kontaktovať sa s Michalom Suchobom a úradníčkami, ktoré podplácal.

Dostal tiež šesťročný zákaz činnosti.

„S orgánmi činnými v trestnom konaní som začal spolupracovať preto, lebo som to považoval za morálne, hodnotovo správne pre seba a celú spoločnosť. Dnešná dohoda o vine a treste je vyústením záverov môjho konania a rozhodnutia spolupracovať,“ reagoval Imrecze na schválenú dohodu. Odmietol, že by spolupracoval pod nátlakom.

Sudkyňa Pamela Záleská tiež Imreczemu nariadila, aby sa raz ročne zúčastnil pojednávania v korupčných prípadoch a aby sa zapojil do výchovného programu zameraného na dôsledky korupčného správania a sebareflexiu.

„Dohoda zákonná a spravodlivá,“ uviedla sudkyňa.

Najvyšší trest v histórii Slovenska

Peňažný trest vo výške 202.000 eur označil prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) Ondrej Repa za najvyšší v histórii SR.

„Suma je vždy individuálne určená v trestnom konaní. Trestný zákon umožňuje uložiť peňažný trest od 160 do 331.000 eur. Nemusí to byť vždy okrúhla suma,“ priblížil prokurátor. Vo vzťahu k spáchaným skutkom a rozsahu trestnej činnosti považuje uložený peňažný trest za primeraný.

​Priznal sa, že podplácal kolegyne

Exšéf daňovákov podrobne popísal, ako údajne odovzdal svojim dvom zamestnankyniam desaťtisícové úplatky. Dnes už bývalé štátne úradníčky odsúdil prvostupňový súd za korupciu.

Bývalý šéf finančnej správy František Imrecze a podnikateľ v IT biznise Michal Suchoba s políciou v kauze Mýtnik spolupracujú. Práve ich výpovede posadili na lavicu obžalovaných tieto dve bývalé exfunkcionárky finančnej správy. Šéfku ekonomiky a riaditeľku právneho odboru.

Imrecze vypovedal, ako po odchode z kresla šéfa finančnej správy požiadal podnikateľa Suchobu o peniaze pre vybraných zamestnancov - ako odmenu za zavádzanie IT systémov, na ktorých mimoriadne profitovala práve Suchobova firma.

Prečítajte si tiež:

Tvrdia, že ich bývalý šéf klame

Imrecze povedal, ako odovzdal Suchobovi zoznam mien s navrhovanými čiastkami na žltom papieriku. Bolo tam celkovo päť ľudí, okrem iných aj mená dvoch odsúdených žien so sumami 30 a 20-tisíc eur. Suchoba mal údajne najprv s niektorými menami problém, nakoniec však súhlasil.

Exšéf daňovákov potom peniaze údajne rozdelil do malých obálok a tvrdí, že 30-tisíc následne u seba doma odovzdal obžalovanej Denise Židovej a 20-tisíc Kornélii Černej vo svojej kancelárii. Podľa Imreczeho, keď obálky vzali, nevedeli, koľko je v nich peňazí.

Obžalované však tvrdia, že ich bývalý šéf klame. Vyhlásili, že žiadny úplatok nevzali. A nestál by im za zničenie ich povesti. Naznačili, že Imrecze si peniaze od Suchobu mohol nechať sám pre seba.

Prečítajte si tiež:

​Wittenbergerová sa priznala, že úplatok prijala

Exšéfka finančnej správy Lenka Wittenbergerová sa priznala, že v taške s kozmetickými výrobkami prijala úplatok vo výške 50-tisíc eur od podnikateľa Michala Suchobu za prítomnosti exšéfa finančnej správy Františka Imreczeho, ktorý mal "odmenu" pre vybraných zamestnancov vypýtať.

Ako vtedajšia generálna riaditeľka sekcie daňových úradov finančnej správy mala na starosti nasadenie systémov Alladin do používania na daňových úradoch.

Suchoba s Imreczem otvorene hovorili aj o tom, že na finančnú správu mal údajne vplyv oligarcha Jozef Brhel a jeho ľudia. Cez neho zrejme bola na svoju pozíciu dosadená aj jedna z obžalovaných.

Fico: Trest je škandalózny

Trest pre Imreczeho je škandalóznou dohodou, ktorej cieľom je pomáhať s kriminálizáciou opozície. O podmienečnom a peňažnom treste to uviedol predseda strany Smer-SD Robert Fico.

Expremiér upozorňuje, že za dohodou a schválením dohody sú príslušníci polície, prokuratúry a súdov, ktorých považuje za vykonávateľov prenasledovania politickej opozície. Imrecze podľa Fica dostal od týchto osôb "ponuku, ktorá sa nedá odmietnuť", spočívajúcu v udávaní predstaviteľov opozície výmenou za zotrvanie na slobode.

"Neexistujú žiadne priame ani nepriame dôkazy, ktoré by podporovali, resp. verifikovali pravdivosť tvrdení Františka Imreczeho. Práve naopak, existujú tu iné, pre vec podstatné dôkazy, ktoré svedčia v neprospech jeho tvrdení, resp. pravdivosť jeho výpovedí vyvracajú," upozornil Fico.

Neskúmanie pochybností zo strany polície a špeciálnej prokuratúry vníma Fico ako dôkaz úlohy zničiť opozíciu.

Pozrite si reportáž z Televíznych novín z 20.9.2022:

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Krimi

Dôležité udalosti