Deti, ktoré mali osýpky, už prepustili z nemocnice

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Zdroj: TASR - Roman Hanc

Deti, ktoré boli hospitalizované pre osýpky, už z nemocnice prepustili. Pre TASR to potvrdila hovorkyňa Univerzitnej nemocnice Bratislava (UNB) v Bratislave Eva Kliská.

"V tejto chvíli nemáme hospitalizované žiadne dieťa s osýpkami," uviedla Kliská. Obe deti mali podľa jej slov horúčku, vyrážky na tele a hnačky. "U jedného dieťaťa bol sprievodný aj kašeľ," doplnila.

V Bratislave potvrdili dva prípady osýpok u malých detí, dvojročného a deväťmesačného. Ďalšie šírenie ochorenia sa zatiaľ nepotvrdilo. V jednom prípade išlo o import ochorenia zo zahraničia. Druhý prípad bol zrejme v epidemiologickej súvislosti.

Prečítajte si tiež:

K prenosu došlo pravdepodobne v polovici januára na detskej pohotovosti Národného ústavu detských chorôb (NÚDCH) v Bratislave. Deti neboli pre nízky vek či zdravotné kontraindikácie proti osýpkam zaočkované.

Osýpky patria medzi najzávažnejšie vírusové ochorenia detského veku. Ich závažnosť spočíva najmä v častých komplikáciách, ako sú zápaly pľúc, priedušiek, uší a centrálneho nervového systému. Ochorenie sa rýchlo šíri vzduchom, najmä medzi neočkovanými skupinami obyvateľstva.

Prečítajte si tiež:

Inkubačný čas ochorenia je osem až 15 dní, priemerne desať. Najúčinnejším spôsobom prevencie je podľa odborníkov očkovanie dvoma dávkami vakcíny.

Pozrite si reportáž o pacientoch s osýpkami v Bratislave (8. 2.)

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Zdravotníctvo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.