Nelegálna klinika na plastické operácie dostala mastnú pokutu

Ilustračná snímka.
Zdroj: puhhha/shutterstock.com

Prípad rieši polícia aj Slovenská lekárska komora.

Bratislavské súkromné estetické zariadenie Adelais Clinique má zaplatiť pokutu 22-tisíc eur, fungovalo bez potrebných povolení. Takúto sankciu dostalo od Bratislavského samosprávneho kraja, o čom informoval jeho predseda Pavol Frešo. Najvyššia možná pokuta v tejto je veci je vo výške 33-tisíc eur. Frešo tvrdí, že o výške sankcie sa na Úrade BSK radili s inštitúciami, ktoré pôsobia v zdravotníctve.

Pokuta je výsledkom správneho konania, ktoré začal kraj voči zariadeniu na Ventúrskej ulici koncom minulého roka. Vtedy mu aj stopol činnosť. Lekári v ňom mali vykonávať plastické operácie. Načierno ich tam mal robiť lekár Yassine Ghazi Abou Ghoneim. BSK sa ale domnieva, že zákroky vykonávalo viacero špecialistov. Zásielka s rozhodnutím o sankcii by podľa Freša mala byť dnešným dňom klinike doručená. Zástupcovia zariadenia sa ešte môžu voči verdiktu odvolať. Ak to neurobia v stanovenej lehote, rozhodnutie bude právoplatné.


Kraj tvrdí, že pacienti, ktorí sa na operácie v klinike sťažovali, "mali poškodené zdravie". BSK má urobené zápisnice s asi piatimi takýmito ľuďmi. Bolestivé komplikácie hlásili napríklad po operácii prsníkov, aplikovaní kyseliny hyalurónovej či pri operácii kŕčových žíl. "Mnohé zákroky sa nepodarili, bolo potrebné ich ešte raz operovať. Niektorí za zákrok zaplatili tisíce eur," uviedol hlavný lekár BSK Valerián Potičný.

Klinika nemôže vykonávať činnosť ani v súčasnosti. Predbežné opatrenie, ktoré jej dalo stopku, stále platí. Kraj tvrdí, že zariadenie do dnešného dňa nepožiadalo o vydanie licencie. "A ani si neviem predstaviť, že by ju za takýchto okolností dostalo, majú šťastie, že tam nik nezomrel," povedal Frešo. Priznal, že z kliniky na nich vyskúšali "všetky právne triky". "Dali sme si veľký pozor, aby rozhodnutie nemohlo byť napadnuté," povedal Frešo.

Prípad rieši polícia aj Slovenská lekárska komora. Polícia v jednom z vyšetrovaných prípadov už vzniesla obvinenie, a to 41-ročnému mužovi z trestného činu poškodenia zdravia. Komora potvrdila, že spomínanému lekárovi nevydávala žiadnu licenciu. Neeviduje tiež, že by mal špecializáciu. Vyplýva to aj z jeho kódu zdravotníckeho pracovníka.

Verejnosť si vie overiť, či majú zdravotnícke kliniky alebo rôzne ambulancie od krajov povolenie na činnosť. Napríklad na webe www.e-vuc.sk. Ak sa na tomto portáli hľadaný subjekt nenachádza, povolenie zrejme nemá. Potom treba v tejto veci kontaktovať príslušný kraj.

BSK chce ambulancie, ktoré majú od nej povolenie na činnosť, označiť v najbližších dňoch nálepkami s jej logom a príslušným kódom. "Aj takto si budú môcť pacienti overiť, či nie sú u falošného lekára," dodal Frešo.

BRATISLAVA/TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Plastická chirurgia

Dôležité udalosti