Osýpky dali do pozoru lekárov aj rodičov. Poznáme detaily prípadov nákazy

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Detskí lekári spozorneli. Dôvodom sú dva potvrdené prípady osýpok v Bratislave. Pediatri zdôrazňujú, že ochorenie je mimoriadne nákazlivé a pre nezaočkované deti veľmi nebezpečné.

Jeden z prípadov mal byť importovaný zo Srbska. Obe nakazené deti ešte neboli zaočkované a mali klasické príznaky.

„Začalo sa to riedkou stolicou, soplíkom, teplotami a väčšinou to ochorenie je typické, že začína drobný raž – vyrážka,“ hovorí všeobecný lekár pre deti a dorast Martin Matejka.

Podľa ÚVZ sa druhé dieťa nakazilo na detskej pohotovosti. Nemocnica to nepotvrdila s tým, že vec sa ešte prešetruje.

„V súčasnosti ešte intenzívnejšie sledujeme, či dieťa bolo zaočkované, v prípade neočkovaných detí zisťujeme kontakty vzhľadom na prenosné ochorenia,“ vysvetľuje hovorkyňa Národného ústavu detských chorôb Dana Kamenická.

Prečítajte si tiež:

Kontakty dohľadávajú aj hygienici a na zvýšenú opatrnosť vyzývajú rodičov aj lekárov. Osýpky sa šíria podobne ako iné vírusy kvapôčkami vzduchom.

„Vyzývame rodičov, ktorí sa 18. januára nachádzali s deťmi, ktoré neboli kompletne očkované na uvedenej pohotovosti, aby sledovali zdravotný stav svojich detí a v prípade príznakov ochorenia telefonicky kontaktovali lekára dieťaťa, ktorý určí ďalší postup,“ uvádza Marek Eliáš z ÚVZ.

Na to, aby sme mali kolektívnu imunitu a aby sa osýpky nešírili, potrebujeme mať zaočkovaných viac ako 95 percent populácie.

„Máme okresy na Slovensku, kde je zaočkovanosť detí, ktoré už mali byť očkované, nižšia ako táto hodnota, a to sú deti, ktoré sú osýpkami ohrozené a kde sa to môže šíriť,“ hovorí hlavná pediatrička ministerstva Elena Prokopová.

Naposledy boli u nás hlásené osýpky v roku 2019, kedy sa vyskytlo 318 prípadov, išlo vtedy o epidémiu osýpok na východnom Slovensku. Najviac bolo chorých detí do jedného roka.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Zdravotníctvo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.