Kresák musí na ÚS predložiť stanovisko o zrušení Mečiarových amnestií a milosti exprezidenta Kováča

Poslanec Peter Kresák (Most-Híd).
Zdroj: TASR

ÚS začal 6. apríla konanie o preskúmanie uznesenia a na rozhodnutie má v zmysle ústavy 60-dňovú lehotu.

Predsedníčka ústavného súdu Ivetta Macejková požiadala národnú radu o predloženie stanoviska k uzneseniu parlamentu o zrušení amnestií udelených expremiérom Vladimírom Mečiarom a exprezidentom Michalom Kováčom.

Informáciu pre tvnoviny.sk potvrdil ústavný právnik a poslanec Peter Kresák (Most-Híd), ktorý bude zastupovať parlament pred ústavným súdom (ÚS). „Stanovisko pripravujeme, doručíme ho v stanovenom termíne. Verím, že ústavný súd nakoniec potvrdí ústavnosť uznesenia NR SR, a definitívne sa tak odstráni toto dedičstvo „mečiarizmu" zo slovenského právneho poriadku" povedal.

Spoločne s ním bude národnú radu zastupovať aj advokát Peter Kubina, za vládu pred ústavný súd pôjde ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská.

ÚS začal 6. apríla konanie o preskúmanie súladu spomínaného uznesenia a na rozhodnutie má v zmysle ústavy 60-dňovú lehotu.

Sudcom spravodajcom je Ladislav Orosz, ktorému toto konanie pridelila elektronická podateľňa.

Jeho kolega Peter Brňák chcel byť z konania vylúčený, ale plénum ÚS mu to zamietlo. Pred jeho rokovaním uviedol, že "z objektívneho hľadiska nevylučuje svoje vylúčenie z výkonu sudcovskej funkcie, keďže sa v parlamente aj na verejnosti opakovane k posudzovaným amnestiám i milosti vyjadroval".

Orosz o zrušení Mečiarových amnestií hlasoval aj ako poslanec, ale tiež podal v zmysle zákona námietku zaujatosti. V tejto súvislosti uviedol, že subjektívne sa necíti byť vo veci zaujatý a je pripravený rozhodovať v danej veci nestranne a nezávisle. 

BRATISLAVA/zg

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Peter Kresák

Dôležité udalosti