Pre tieto šaty sa z dievčat stávajú anorektičky

1111.jpg

A reakcie tínedžeriek? Je ich plný internet.

Osí driek sa vracia do módy. Celebrity stiahnuté v páse tak propagujú nápady módnych návrhárov. No a mnohé dospievajúce dievčatá zasa kopírujú svoje idoly. A keď ich stavba tela nie je podľa najnovšej módy, často sa prehnaným chudnutím postupne dopracujú k anorexii a bulímii.

Zdroj: SITA

Vzory mladých dievčat si to šinú po červených kobercoch v najnovších módnych trendoch, ktoré nastolili svetoznáme módne značky. A reakcie tínedžeriek? Je ich plný internet. Psychiatrička Viera Horváthová tvrdí, že si snažia vylepšiť sebavedomie.

„Puberta je jeden z rizikových faktorov, typický vek, kedy táto choroba prepukne. Inak sú to dievčatá veľmi inteligentné, bystré, až sa človek čuduje, kam sa to dostali," dodáva.

Módni dizajnéri sa obhajujú, že ich najnovšie nápady nemajú na poruchy príjmu potravy žiaden vplyv, no prax zo sveta módy hovorí o niečom inom. Napríklad neter slávneho Gianniho Versaceho Allegra, vychudnutá na kosť. Darmo budú ľudia okolo nej tvrdiť, že za tým nie je módny kolotoč, do ktorého ju vhodili už ako malé dievča. Alebo modelky, prehĺtajúce chumáčiky vaty, len aby mali pocit sýtosti a nepribrali ani gram.

Vyliečené dievčatá nemajú kam chodiť

Odborníčka na poruchy príjmu potravy Jolana Kusá z Ligy pre duševné zdravie nám vysvetlila, že takéto dievčatá sa liečia ťažko A dôvod? „Ony v istom momente stratia kontakt s realitou. Darmo im ukazujete zrkadlo a fotografie, oni sa cítia ako tučné," dodala.

Práca s dievčatami nie je jednoduchá. Skrýva sa za ňou celý tím psychiatrov a odborníkov, ktorí dievčatá liečia na psychiatrii a v liečebniach. Tvrdia, že prácu by im uľahčili špecializované Centrá pre poruchy príjmu potravy, aké majú na západe, aj u našich českých susedov.

Sexy bielizeň za prijateľnú cenu presne pre vás. Kúpte tu

A samozrejme pomocnú ruku by mal dať aj štát. Rezort zdravotníctva však takýto podnet nedostal, tvrdí hovorkyňa Martina Lidinská. „ Nech sa na mňa ministerstvo nehnevá, nemá pravdu. Už 25 rokov volám po takomto centre, lebo doliečené dievčatá nemajú kam chodiť. Na nich prichádza atak pri každom strese," zdôraznila.

Ministerstvo dodáva, že ak si pacient vyžaduje akúkoľvek ďalšiu liečbu alebo konzultáciu , môže navštevovať ambulanciu psychológa alebo psychiatra.


BRATISLAVA/Henrieta Hajtová

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme My ženy

Dôležité udalosti