Sedem dôvodov, prečo nevylievať uhorkovú šťavu

Zaváranina
Zdroj: Shutterstock.com

Pomáha nielen po ťažkej alkoholovej noci, ale aj v záhrade.

Uhorka je zelenina, ktorú u nás pestuje azda každý záhradkár. Určite nechýba po celý rok vo vašom jedálničku. Ale vedeli ste, že kyslá šťava zo sterilizovaných uhoriek je zázrak? Niekoľko dôvodom, ako ju využiť konkrétnejšie v prospech zdravia, v kuchyni i v záhrade uverejnil portál littlethings.com.

Ak ste doma niekedy zavárali uhorky, tak zloženie šťavy poznáte. Každý má svoj recept, ale základom je soľ, cukor, ocot a cibuľa. Ostatné korenie dávajú gazdiné podľa chuti, napríklad kôpor, klinček, kurkuma, čili paprička alebo cesnak.

V tomto slanom roztoku sa zabíjajú baktérie a niektorí tento nálev používajú aj na iné druhy zaváranej zeleniny alebo hríbov na kyslo.

Pálenie záhy

Starobabkovský recept hovorí, že ju napríklad môžete aj vypiť, ak to samozrejme zvládnete. Obzvlášť pomáha po ťažkej alkoholovej noci.

Ak vám už nič nezaberá na pálenie záhy po zjedení kyslého alebo pikantného jedala, napr. dobrá zásaditá minerálka, uhorková šťava je na to veľmi vhodná. Kyslý ocot v nej dokáže urobiť divy. Ako píše portál, vedci stále nevedia prísť nato, prečo ocot povzbudzuje žalúdok produkovať viac prírodných antacidov. Pomáha nám to však vyrovnať kyslosť v našom tele.

Pomáha pri spálení

Určite ste sa niekedy na dovolenke alebo pri práci v záhrade bolestivo spálili. Väčšina z nás na spálenú pokožku používa upokojujúci chladivý gél či krém alebo dokonca kyslú smotanu. Podobný chladivý účinok však má aj šťava z uhoriek. Zároveň prispieva k podpore vzniku novej kože. Využiť ju môžete aj na potrenie miest, kde vás niečo uštiplo alebo vás niečo svrbí.

Zdroj: Shutterstock.com

Upokojuje svalstvo

Ak máte niekoho, kto dostáva pravidelne svalové kŕče. Môžno ste už počuli o elektrolytoch v tele. Sú to dôležité živiny, ktoré sú kľúčové pre vysielanie elektrických impulzov ovplyvňujúcich funkciu srdca, svalov a nervov. Ak ich nemáte dostatok, môžu vás prepadnúť kŕče. Medzi elektrolyty patrí sodík, draslík, vápnik horčík a chlorid.

Našťastie, uhorková šťava obsahuje elektrolyty sodík a draslík, takže pitie tohto nápoja nám rovnakým spôsobom pomôže ako športové nápoje a podobne.

Pomáha pri bolesti krku

Bolí vás hrdlo alebo ste zachrípnutí? Kloktať slaný roztok vás už nebaví a nepomáhajú vám ani mamičkine recepty? Kyslá a slaná voda v uhorkovej šťave vám pomôže zabiť baktérie a vyrovnať hladinu pH.

Výborne sa s ňou vyčistí panvica

Ak varíte na panvici s medeným dnom, nemusíte byť zúfalí, že sa vám niečo pripálilo. S uhorkovou šťavou jej môžete vrátiť lesk ako keby bola nová. Kyselina octová zo šťavy nám to pomôže zabezpečiť.

Zdroj: Shutterstock.com

Oplodňuje rastliny

Leto je už za rohom a väčšina víkendových záhradníkov sa chystá na svoje kvetinové záhony. Máme pre vás tajnú prísadu pri rozmnožovaní rastlín - uhorkovú šťavu. Rastliny, ktoré budú mať kyslú pôdu rovnako ako hortenzie alebo rododendrony, dostanú zo štavy potrebnú podporu, aby sa lepšie rozmnožovali. Ale pozor! Najskôr zistite, aká je vaša pôda.

Dodáva chuť

Nemusíte byť sklamaný, keď sa vám minú uhorky z pohára. Šťavu ešte môžete využiť. Zoberte si z chladničky nejakú zeleninu, napríklad mrkvu alebo brokolicu a červenú cibuľu a všetko to dajte do uhorkovej šťavy na jednu noc. Na druhý deň budete prekvapení.

BRATISLAVA/zg

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme My ženy

Dôležité udalosti