Vysokoškoláci sa obávajú, či bude dosť peňazí na študentské pôžičky

Ilustračná snímka.
Zdroj: TV Markíza

Všetko vraj stojí a padá na formalitách, ktoré musia zúradovať dve ministerstvá.

Dostali sľub, no zatiaľ bez výsledku. Vysokoškoláci sa obávajú, či bude dosť peňazí na študentské pôžičky. Ešte vlani im minister Peter Plavčan prisľúbil, že do Fondu na podporu vzdelávania pošle ďalších 2,5 milióna eur. Lacnejšie úvery na školu by tak mohlo dostať viac študentov. Pol rok prešiel a peniaze stále nie sú isté. Všetko vraj stojí a padá na formalitách, ktoré musia zúradovať dve ministerstvá.

Cestovanie na internát, ubytovanie na priváte, skriptá či strava. Mesačný účet vysokoškoláka sa môže vyšplhať na stovky eur.

Vysokoškoláci, ktorým nemôžu pomôcť rodičia, sú v ťažkej situácii. Jediným východiskom pre mnohých je pôžička od štátu za lacný úrok 0,89%.


Počet študentov, ktorí pôžičku získajú ale klesá. Pred šiestimi rokmi ich bolo 2990, dnes 1 205. Študenti si priemerne požičiavajú 2 400 eur, no rozpočet na pôžičky sa znižuje. Vysokoškoláci zatlačili petíciou a zdalo sa, že pomohlo.

Peniaze však stále nie sú isté. Vysokoškoláci upozorňujú na čas. Fond začne čoskoro chystať výzvy na nové pôžičky. Nielen pre študentov, ale aj učiteľov. Fond nám potvrdil, že stále nevie, s akou sumou môže počítať pre ďalší akademický rok.

Ľady sa pohli až teraz. Ak však dve ministerstvá nezúradujú papiere včas, fond vyhlási výzvy podľa schváleného rozpočtu.

BRATISLAVA/TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme študentské pôžičky

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.