Podozrenia ohľadom predsedníckych zákaziek neboli vyvrátené, tvrdí Transparency International

Prípravy na slovenské predsedníctvo
Zdroj: TASR

Jediným záverom rozhodnutia Úradu pre verejné obstarávanie je, že ministerstvo zahraničných vecí bolo oprávnené postupovať na základe výnimky zo zákona, konštatuje Zuzana Hlávková.

Transparency International Slovensko (TIS) tvrdí, že zverejnené rozhodnutie Úradu pre verejné obstarávanie (ÚVO) nevyvracia žiadne z jeho podozrení ohľadom zákaziek súvisiacich so slovenským predsedníctvom v Rade EÚ. TASR o tom informovala projektová koordinátorka TIS Zuzana Hlávková a právnik Matej Šimalčík.

"Zo zverejneného rozhodnutia vyplýva, že sa týka iba obstarávania otváracieho koncertu pre verejnosť Viva Europa, ktorý sa konal 2. júla 2016 v réžii agentúry Viva Musica. Jediným záverom, ktorý toto rozhodnutie obsahuje, je, že ministerstvo zahraničných vecí bolo oprávnené postupovať na základe výnimky zo zákona o verejnom obstarávaní pre obstarávania súvisiace so slovenským predsedníctvom v Rade EÚ," konštatuje Hlávková v stanovisku TIS.

Zároveň zdôrazňuje, že zverejnené rozhodnutie sa netýka zákazky na predstavenie predsedníckeho loga ani audiovizuálnych služieb a videodokrútok k otváraciemu koncertu pre VIP hostí. Ohľadom otváracieho koncertu pre verejnosť TIS konštatuje, že ÚVO nevyvrátil zásadné podozrenia.

"Rozhodnutie nerieši, že pôvodný rozpočet 20.000 eur, ustanovený v Memorande o spolupráci medzi ministerstvom kultúry a ministerstvom zahraničných vecí z júla 2015, bol navýšený ešte v januári 2016 na 230.000 eur a následne korigovaný v júni 2016 na 120.000 eur. Pôvodný rozpočet bol teda navýšený až šesťnásobne," poukazuje Hlávková. Zdôrazňuje, že rozhodnutie ÚVO navyše nerieši, že pri zadávaní zákazky agentúre Viva Musica neprebehol žiadny prieskum trhu, tak ako to ustanovuje vnútorná smernica ministerstva.

Vo veci prezentácie predsedníckeho loga, ktoré zabezpečovala Agentúra EVKA, Transparency podozrieva ministerstvo z porušenia zákona o verejnom obstarávaní rozdelením zákazky a fingovaním súťaže. Upozornila i na porušovanie infozákona. Výsledky kontroly ÚVO ohľadne prešetrenia verejného obstarávania, ktorého víťazom bola Agentúra EVKA, neboli podľa organizácie TIS do dnešného dňa doručené.

V súčasnosti stále prebieha aj kontrola ÚVO ohľadne obstarávania audiovizuálnych služieb. "Transparency International Slovensko sa k týmto ďalším rozhodnutiam vyjadrí až po ich doručení a preštudovaní. Predsednícke zákazky naďalej preverujú Najvyšší kontrolný úrad SR, Protimonopolný úrad SR, ako aj polícia," uviedla Hlávková v stanovisku TIS. ÚVO dnes konštatoval, že rezort diplomacie neporušil pri organizovaní podujatí súvisiacich so slovenským predsedníctvom zákon o verejnom obstarávaní.

Úrad v rezorte ukončil kontrolu 12. apríla. Minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák (nominant Smeru-SD) je presvedčený, že v otázke obvinení o netransparentnom a predraženom financovaní v rámci slovenského predsedníctva v Rade EÚ musia hovoriť fakty, a nie pocity. "A faktom je, že minimálne v dvoch medializovaných prípadoch týkajúcich sa zákaziek pre agentúry Evka a Viva Musica! rezort neporušil zákon o verejnom obstarávaní," uviedol dnes minister na sociálnej sieti. "Som rád, že Úrad pre verejné obstarávanie potvrdil odôvodnenosť a oprávnenosť postupov, ktoré sme použili pri obstarávaní týchto služieb. Hoci sme o tom nikdy nepochybovali, je dobré, že teraz máme v rukách dokument vydaný nezávislým kontrolným orgánom, ktorý túto skutočnosť potvrdzuje," zdôraznil minister.

BRATISLAVA/TAST

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Transparency International Slovensko

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.