Heger osloví ústavných právnikov v otázke darovania stíhačiek Ukrajine

Heger osloví ústavných právnikov v otázke darovania stíhačiek Ukrajine
Zdroj: Facebook.com/Eduard Heger - predseda vlády SR

Dočasne poverená vláda sa zatiaľ na Ústavný súd neobráti, vyžiada si však stanovisko ústavných právnikov k možnosti darovať slovenské stíhačky na Ukrajinu. V diskusnej relácii RTVS Sobotné dialógy to uviedol dočasne poverený predseda vlády SR Eduard Heger (OĽANO).

"Vyžiadame si oficiálne stanovisko ústavných právnikov, či má vláda v poverení kompetenciu darovať, a podľa toho budeme postupovať v ďalších krokoch," uviedol Heger.

Myslí si, že rozhodnutie darovať stíhačky je autonómne rozhodnutie každej krajiny, vidí tiež možnosť získať za dar peniaze z Európskej únie. Upozornenia opozície na možnú eskaláciu napätia a zatiahnutie Slovenska do vojny sú podľa neho strašením. "A aj to je možno slabé slovo, je to klamstvo, zavádzanie občanov," vyhlásil.

Prečítajte si tiež:

V možnom darovaní stíhačiek Ukrajine vidí prínos Slovenska v rámci pomoci susednej krajine brániacej sa ruskej agresii.

"Volodymyr Zelenskyj nás prosí, aby sme ich ochránili pred ruskými bombami. Skúsme si predstaviť to, ako by sme sa my cítili v ich situácii," poznamenal. Zopakoval, že migy sú na Slovensku bez využitia.

Ohradil sa tiež voči vyjadreniam predstaviteľov strany Smer-SD naznačujúcim možné vyhlásenia vojnového stavu na Slovensku a mobilizácie, odsúdil ich ako klamstvá. Je presvedčený, že by v tomto prípade mal konať generálny prokurátor.

Pozrite si reportáž o požiadavke Ukrajiny o naše stíhačky:

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

K téme Armáda

Dôležité udalosti