Na telemedicínu si zvykli pediatri aj rodičia. No onedlho už nebude mať kto dvíhať telefón

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Najskôr pandémia koronavírusu a teraz aj chrípková epidémia. Ordinovanie na diaľku bolo ešte pred pár rokmi veľkou neznámou, dnes len vďaka nemu pediatri dokážu zvládať nápor detských pacientov. Na telemedicínu si zvykli aj rodičia. Niektorí však podľa lekárov až natoľko, že linky preťažujú.

Všetko sa to začalo s príchodom covidu, keď aj lekárov bolo treba riešiť na diaľku. Ak sa takéto ordinovanie robí poctivo, osoh prináša pacientom i lekárom.

„Využívame aj e-maily, aj telefonáty, vieme ich usmerniť, poradiť. Vo väčšine prípadov konzultujeme vysoké teploty, nejaké vyrážky, hnačkové stavy,“ vysvetľuje pediatrička Beáta Balluchová.

Pediater Martin Matejka tiež dodáva, že rodičia niekedy pošlú fotky a ak sú dobre urobené, lekári sa vedia zorientovať. Keď si nie sú istí, pacientov zavolajú do ambulancie.

V ambulanciách majú na takéto ordinovanie vyhradený čas a niekde i ľudí. „Denne vyšetríme 60-80 pacientov a štvrtinu už vieme vybaviť cez telefón a mail,“ dodáva Matejka.

Podľa pacientskych organizácií sa dá na diaľku vybaviť zhruba tretina záležitostí. 

Prečítajte si tiež:

Zdravotné poisťovne výkony spojené s telemedicínou aj preplácajú. Začali tak robiť ešte v začiatkoch pandémie. Podľa poisťovní takéto výkony využíva väčšina zazmluvnených detských lekárov.

Podľa aktuálnych štatistík u nás chýba niekoľko stoviek detských lekárov. Vyše polovica ordinujúcich je v dôchodkovom veku.

„Situácia bude ešte kritickejšia. Aj na telemedicínu potrebujete čas, teda keď mám 80 pacientov, nerozdvojím sa, aby som ďalším 15-20 odpovedal na mail. Problém je v tom, kto to bude robiť,“ varuje Matejka.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Zdravotníctvo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.