Cez Čertovicu tak skoro neprejdete, voda zničila most na hlavnom ťahu

Zničený most pri obci Malužiná zastavil premávku cez Čertovicu.
Zničený most pri obci Malužiná zastavil premávku cez Čertovicu. Zdroj: TV Markíza

Počasie komplikuje od piatka situáciu na severe Slovenska.

Horský priechod Čertovica je nepriechodný na neurčito. Na hlavnom ťahu pri obci Malužiná voda zničila malý most. Hasičská brigáda zo Žiliny sa snaží uvoľniť tok potoka, ktorý most zničil. Rozsah jeho poškodenia zatiaľ istý nie je, podobne ani termín, kedy by mohla byť Čertovica opäť prejazdná.

Zdroj: TV Markíza

Zdroj: TV Markíza

Zdroj: TV Markíza,

Hasiči zasahovali v noci v súvislosti s povodňovou situáciou takmer vo všetkých okresoch Žilinského kraja, pričom najvážnejšia situácia bola v okresoch Liptovský Mikuláš, Čadca a Žilina. Povedal to riaditeľ Krajského riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru (KR HaZZ) v Žiline Jaroslav Kapusniak.

Nepriaznivé počasie má na svedomí aj tri obete.

Najkritickejšia bola situácia v Demänovskej a Jánskej doline.


"Situácia sa výrazne zlepšila po poklese zrážkovej činnosti o polnoci z piatka (28.4.) na sobotu (29.4.). Ale nepodceňujeme to, techniku máme pripravenú, vrátane Záchrannej brigády HaZZ v Žiline," uviedol Kapusniak.

Podľa vedúceho odboru krízového riadenia Okresného úradu v Žiline Ľubomíra Hollého bol o polnoci vyhlásený tretí stupeň povodňovej aktivity v 43 obciach deviatich okresov v Žilinskom kraji a od polnoci začal ich počet klesať.

Situáciu monitorujú aj v okrese Liptovský Mikuláš

"Kritické boli Svätý Kríž, Galovany, Ľubela, Vyšná Boca, Liptovský Ján, Demänovská dolina a momentálne čerpajú vodu aj v Liptovskej Kokave. V Liptovskom Jáne podmylo cestu do doliny, teraz už je ako tak urobená. V obci čerpajú vodu a robí sa monitoring. Vodu čerpajú tiež v niektorých lokalitách v Demänovskej doline," uviedla okresná riaditeľka HaZZ v Liptovskom Mikuláši Eva Krajčiová s tým, že v nočných hodinách začala hladina vodných tokov klesať.

Doplnila, že na pomoc prišli sily a prostriedky hasičov z okresov Ružomberok, Martin, Dolný Kubín, zo Záchrannej brigády HaZZ v Žiline a Humennom, špeciálna technika z Prievidze a vysokokapacitné čerpadlo z Galanty.

Najvyšší stupeň povodňovej aktivity stále platí v obciach Čierny Váh a Mýto pod Ďumbierom. Zvýšené sú hladiny Čierneho Váhu a Štiavničky, no v oboch prípadoch postupne klesajú.

Zábery z Terchovej


V Žilinskom kraji absolvovali podľa Zuzany Farkasovej z prezídia HaZZ hasiči od 7. hodiny v piatok do dnešnej 6. hodiny celkom 52 zásahov. "Išlo o odstraňovanie spadnutých stromov, vyslobodenie vozidiel a posádky z rozvodnených tokov, odčerpávanie vody, stavanie protipovodňových zábran. Celkom zasahovalo 97 príslušníkov HaZZ s 35 kusmi hasičskej techniky a 226 dobrovoľných hasičov s 53 kusmi hasičskej techniky," uviedla Farkasová.

V Banskobystrickom kraji absolvovali hasiči v súvislosti s poveternostnou situáciou a búrkovou činnosťou celkom 18 zásahov. "Išlo o odstraňovanie spadnutých stromov zo štátnych ciest, čerpanie vody z pivničných priestorov a iné protipovodňové opatrenia. Celkom zasahovalo 25 príslušníkov HaZZ a bolo nasadených deväť kusov hasičskej techniky," dodala Farkasová.

Problémy aj v Liptove

"Pre vytrvalý dážď hrozilo vybreženie Demänovky z koryta. Hasiči na mieste situáciu monitorovali, tiež ukladali vrecia s pieskom, robili bariéry a k dispozícii mali v prípade potreby aj bager," upozornilo v noci OS KR HaZZ.

Ako doplnila starostka Ľubomíra Klepáčová, v obci v noci vyhlásili tretí stupeň povodňovej aktivity. Do záchranných prác sa okrem profesionálnych a dobrovoľných hasičov zapojili aj zamestnanci obecného úradu.

So zvýšeným tokom bojovala aj samospráva Liptovského Jána. Počas piatka stúpla hladina miestneho potoka približne o 1,5 metra.

"Urobili sme umelú hrádzu, tak aby voda stekala do polí a odtiaľ priamo do Váhu. Snažíme sa hladinu toku znižovať. Škody zatiaľ nie sú veľké, ale situácia je nepriaznivá, hrozí zatopenie niekoľkých domov. Chcel by som poďakovať obyvateľom, ktorí hneď reagovali na prvé vyhlásenie v rozhlase a prišli pomôcť," doplnil starosta Juraj Filo.

Pozrite si piatkovú reportáž Mariána Lechana

MALUŽINÁ/ tvnoviny.sk, ml

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Potopa

Dôležité udalosti