Noční vlci dorazili na Slovensko. Do Poľska ich nevpustili

Vodca ruského motorkárskeho klubu Noční vlci Alexander Zaldostanov.
Vodca ruského motorkárskeho klubu Noční vlci Alexander Zaldostanov. Zdroj: TASR/AP

Ešte včera položili vence pri pomníku vojakov Červenej armády na Dukle.

Ruských členov motorkárskeho klubu Noční vlci nepustili na územie Poľska. Účastníkom motorkárskej jazdy z iných krajín však poľské úrady povolili prekročiť poľskú hranicu a pokračovať tak v jazde nazvanej Cesty víťazstva - na Berlín. S odvolaním sa na predstaviteľa klubu o tom dnes informovala agentúra TASS.

Agentúra spresnila, že ruskí motorkári sú hlavnými organizátormi i účastníkmi jazdy, ktorej cieľom má byť 9. mája Berlín. Na území Poľska bolo naplánovaných niekoľko podujatí na počesť príslušníkov Červenej armády, ktorí padli pri oslobodzovaní tejto krajiny.

Predstaviteľ Nočných vlkov Jevgenij Strogov dnes pre TASS uviedol, že na spomienkových aktoch v Poľsku sa tak zúčastnili len predstavitelia európskych pobočiek motorkárskeho klubu, vrátane motorkárov z Bieloruska.

Strogov dodal, že "skupinu ruských motorkárov (do Poľska) nepustili na základe podozrenia z členstva v extrémistickej organizácii".

V súvislosti s tým sa skupina členov Nočných vlkov z Macedónska v utorok vydá na jazdu do Poľska, aby takto vyjadrili podporu svojim ruským kolegom.

Trasa motorkárskej jazdy Cesty víťazstva - na Berlín vedie cez Smolensk, Minsk, Varšavu, Bratislavu a Drážďany. Cieľom a dejiskom ťažiskových spomienkových podujatí bude 9. mája nemecká metropola Berlín.

Agentúra TASS informovala, že počas uplynulého víkendu už Noční vlci položili vence k pamätníkom sovietskych vojakov na Dukle a vo Svidníku na východe SR. Na kladení vencov boli prítomní aj motorkári zo SR, ČR a Poľska.

Predstaviteľ veľvyslanectva Ruskej federácie v SR Nikolaj Levšunov podľa TASS uviedol, že slovenská etapa motorkárskej jazdy sa začala v sobotu a je najdlhšia. Jej aktéri sa z východu SR mali presunúť do Poľska. Do SR sa opäť vrátia 3. mája, keď sa uskutoční kladenie vencov v mestách Banská Bystrica a Zvolen. O deň neskôr - 4. mája - si uctia pamiatku padlých sovietskych vojakov na bratislavskom Slavíne. Zo SR sa 4. mája vydajú do ČR.
SVIDNÍK/TASR

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Noční vlci

Dôležité udalosti