Ukážeme vám škôlku, kde sa deti stravujú zdravo

Ukážeme vám škôlku, kde sa deti stravujú zdravo

Na to, čo by mali deti v škôlke jesť, sa pozrela odborníčka.

Na zdraví detí jej záleží rovnako ako rodičom. Riaditeľka materskej škôlky, ktorú vám ukážeme v reportáži, nebedáka, ako sa čo nedá, ale podniká konkrétne zmeny v stravovaní detí. Aké? A aká by mala byť vyvážená strava škôlkarov podľa lekárky?

Keď sme sa detí v škôlke opýtali, čo radi papajú, odpovedali, že nanuk či špagety. Riaditeľke škôlky na týchto požiadavkách detí nezáleží. Záleží jej na ich zdraví, preto podnikla malé zmeny.

"Tým, že sa vyvíja tá doba, všetko ide dopredu, mení sa aj systém stravovania, chceli sme umožniť aj rodičom a hlavne našim deťom stravníkom, aby túto zmenu mali. Urobili sme si prieskum s rodičmi a zistili sme, že tých sacharidov je žiaľ dosť v tom jedálnom lístku," hovorí riaditeľka Materskej školy Šťastná Helena Fajtová.

Sacharidy, to nie je len pečivo, ktoré majú deti niekoľkokrát za deň, ale aj prílohy, ako sú ryža či zemiaky. Okrem toho sa takmer všetko zahusťuje. V receptúrach polievok je problém nájsť polievky bez zápražky a podobne na tom sú aj mäsové šťavy s hladkou múkou. Nehovoriac o sladkých nápojoch počas sladkých dní. Príkladom sú rôzne mlieka. Podľa receptúr sa na 15 litrov používa takmer kilogram cukru.

Aby tomu naša redaktorka Lenka Perželová porozumela, zapojila sa do celého procesu. "Zmenili sme hlavne to ovocie, aby ho deti viac dostávali. To znamená, že máme aj školské ovocie, ale aj ovocie, ktoré pani vedúca kupuje normálne v rámci stravovacej jednotky," hovorí riaditeľka.


Neodmietajú deti surové ovocie a zeleninu? "Práveže nie, pretože keď nám dajú z kuchyne jabĺčka, tak sa po nich len tak zapráši," odpovedala riaditeľka.

Nielen čistá voda, zákaz nosenia sladkostí či zvýšený príjem ovocia. Inovatívna riaditeľka okresala aj pečivo a plány má už aj s inými sacharidmi. "Obmieňali by sme to teda s nejakými pšeničnými, ovsenými kašami," dodala Helena Fajtová.

Čo si o sacharidoch v jedálničkoch materských škôl myslí gastroenterologička?

"Treba rozlišovať, o aké sacharidy ide. Delíme ich na dve základné skupiny, a to sú polysacharidy a jednoduché cukry. Jednoduché cukry sú tie, čo sú sladké - glukóza, fruktóza, sirupy. Výrazne vytvárajú pocit sladkosti. Polysacharid je rožok, ryža, zemiak, cestovina. Oni sa postupne trávia, čiže držia takú vyrovnanú hladinu glykémie. Okrem toho by polysacharidy mali tvoriť okolo 55 percent celodenného príjmu a z toho vám jednoznačne vyplýva, že sú v tom jedálnom lístku opakovane zaradené, lebo tak je to správne," hovorí Dagmar Székyová.

"Neprekáža mi sladený čaj ani sladené mlieko, pretože nie sú v jedálnom lístku zaradené denne. Ale vždy by malo mať dieťa možnosť sa napiť aj čistej vody, keď je zvyknuté v domácom prostredí," hovorí odborníčka.

Vráťme sa ešte k mäsovým šťavám a polievkam, ktoré sa zahusťujú hladkou múkou. Riaditeľka by kvalitu polievok chcela v budúcnosti zlepšiť tak, že by ich zahusťovala zemiakmi alebo hrachovou zmesou.


BRATISLAVA/ Reflex

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme My ženy

Dôležité udalosti