Za stratený vojenský arzenál zbraní budú na ministerstve obrany padať hlavy

Za stratený vojenský arzenál zbraní budú na ministerstve obrany padať hlavy
Zdroj: TV Markíza

Minister obrany bol dnes opäť v parlamente. Poslancov za zatvorenými dverami informoval o výsledkoch kontroly.

Po tom, čo televízia Markíza upozornila na zmiznutý vojenský arzenál zbraní v Trenčíne, chce Peter Gajdoš upratať vo vlastných radoch. Kontrola v skladoch totiž podozrenia potvrdila. Potrestať vraj chcú takmer 20 funkcionárov.

Stodvadsať granátov a 11 protitankových striel. Toľko zmizlo munície zo skladu v Trenčíne. Krádež vyšetruje kriminálna agentúra. Minister obrany bol dnes opäť v parlamente. Poslancov za zatvorenými dverami informoval o výsledkoch kontroly.

"Je to veľmi nepríjemná záležitosť a samozrejme analyzujeme všetky výsledky, ktoré máme. No v súčasnej dobe by som nerád informoval, aby som nejakým spôsobom nemaril toto vyšetrovanie," povedal minister obrany Peter Gajdoš.

No a kde munícia skončila? Preverujú rôzne verzie.

"Ráta sa aj s takou možnosťou, že je mimo územia Slovenska, dokonca oslovili spravodajskú službu z iného štátu, snažia sa zistiť, či sa nachádza v inej krajine," povedal poslanec SaS Milan Laurenčík.

Nemajú skontrolovanú všetku muníciu, tak ako to tvrdili. Spočítané majú ručné granáty a vraj aj malé trhaviny. No stále nevedia, či nezmizli aj rakety protivzdušnej obrany.

"Minimálne pol roka toto všetko bude trvať, pretože to je obrovské množstvo munície," dodal minister obrany.


Za krádež munície už podľa našich informácií potrestali minimálne jedného človeka. Malo by ísť o veliteľa, ktorý vraj podpísal výdaj bez toho, aby fyzicky prepočítal, čo podpisuje. Potrestaných ale má byť viac. Skloňuje sa číslo 17.

"Ak minister dodrží čo nám povedal, tak bude niekoľko desiatok funkcionárov postihnutých," povedal exminister obrany Ľubomír Galko.

Pri kontrole muničného skladu v Trenčíne objavili v zemi ďalšie nebezpečné zbrane. Ktovie ako dlho po nich vojaci a civilisti chodili. "Našla sa munícia z druhej svetovej vojny, pri hľadaní tejto stratenej našli nejakú inú," prezradil Laurenčík.

Zistili sme, že našli vyše 40 granátov, ktoré nakoniec zlikvidovali experti. Vojenské sklady strážia prevažne civilisti. Aj toto by sa malo podľa ministra zmeniť, aby predišli ďalším krádežiam.

BRATISLAVA/ TV Markíza

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Trenčín

Dôležité udalosti