Ručne šité topánky? Pre niekoho luxus, ale sú najlepšie

Ručne šité topánky
Zdroj: TV Markíza

Na Slovensku ich robí mladý i starý obuvník.

Čím je pre ženu šperk, tým sú vraj pre štýlového muža kvalitné, ručne šité topánky. Kým na Slovensku však povolanie obuvníka vymiera, v zahraničí sa stavia na piedestál. Náročná práca týchto ľudí sa právom považuje za majstrovské dielo.

Zdroj: TV Markíza
Trpíte aj vy často bolesťami nôh a chrbtice? Vedeli ste, že to môže byť výberom nevhodných topánok? A naozaj kúpa dobrého páru je skutočne beh na dlhé trate.

Jeden pár vás tlačí, druhé sú o pol čísla menšie ako potrebujete a tie tretie sa vám zase vyzúvajú. Čo tak dať si ušiť topánky na mieru? Ukážeme Vám zákulisie výroby takýchto topánok. A verte, že táto práca veru nie je med lízať. . My sme nazreli do zákulisia výroby topánok najznámejšieho talianskeho obuvníka

Ako dlho trvá výroba jedného páru takýchto topánok?

Pri výrobe jedného páru strávite viac ako 100 hodín. Denne to vychádza na 20 hodín, čiže sa vyspíte maximálne 4 hodiny a musíte pracovať znova.

Koža sa najprv dôkladne preskúša a potom sa strihá podľa smeru rozpínania. Ďalej príde na rad rám, tvaruje sa podrážka a prispôsobuje sa opätok. Výroba topánok je skutočne najmä o materiáloch. Pri ich výbere nemôžete robiť kompromisy. Používa sa predovšetkým teľacia, kravská, kozia a krokodília koža. Na výzdobu používame pštrosie pierka a dokonca aj zlato a platinu.

Dokonca i blízko našich hraníc nájdeme mladých ľudí, ktorí podľahli ručnej práci topánok. Antonín sa jej začal venovať už ako 16-ročný. Na Slovensku máme 88-ročného obuvníka Karola Kolmana, ktorý sa obuvníckemu remeslu venuje už neuveriteľných 74 rokov. Kedysi šil topánky pre lyžiarov aj pre prezidentov.

Ak vás téma zaujala, pozrite si reportáž z relácia Reflex.


BRATISLAVAúReflex

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme My ženy

Dôležité udalosti