Tieto lieky sú strašiakom tehotných žien. Potvrdila to nová štúdia

Tehotná žena.
Zdroj: ingret shutterstock.com

Vedci zozbierali dáta z 9000 prípadov potratov. Skúmali tehotné ženy vo veku od 15 do 45 rokov.

Antibiotiká nesú so sebou viaceré negatíva. V tele totiž okrem nebezpečných baktérií ničia aj tie, ktoré náš organizmus potrebuje. No v mnohých prípadoch je liečba nimi nevyhnutná. Nová štúdia z Kanady však priniesla ďalšie znepokojujúce zistenie, ktoré sa ich týka. Píše o ňom Independent.

Vedci zozbierali dáta z 9000 prípadov potratov. Skúmali tehotné ženy vo veku od 15 do 45 rokov. Výsledky potvrdili, že antibiotiká môžu mať negatívny vplyv najmä na tehotné ženy.

„Hoci užívanie antibiotík proti infekciám sa podľa mnohých štúdií spája so zníženým rizikom skorého pôrodu a nízkej váhy dieťaťa pri narodení, naše skúmanie ukázalo, že mnohé druhy týchto liekov zvyšujú riziko spontánneho potratu," vysvetľuje vedúci štúdie Anick Berard z Montrealskej univerzity v Quebecu.

Doktor Berard však dôrazne dodáva, že to neplatí pre všetky druhy antibiotík. Napríklad lieky, ktoré sa používajú na liečbu zápalu močového mechúra u tehotných žien, nemajú s potratom nič spoločné. Podobne to platí aj pre lieky, ktoré obsahujú látku erytromycín.

Štúdia tiež ukázala, že potrat hrozí viac starším ženám, ktoré žijú samy a majú iné zdravotné ťažkosti.

Výsledky tak upriamujú pozornosť na ďalšiu odvrátenú stranu antibiotík a zrejme si budú vyžadovať podrobnejší výskum. Ak vám však lekár antibiotiká predpíše, mali by ste dať na jeho radu. Nevyhýbajte sa im, pokiaľ ich potrebujete. Mohli by ste si tak totiž spôsobiť ešte väčšie problémy.

VANCOUVER/jd

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme My ženy

Dôležité udalosti