Ďalšie trestné stíhanie u kotlebovcov

Kotlebovci venovali rodinám s hendikepovanými deťmi sumu s nacistickou symbolikou
Zdroj: naseslovensko.net

Polícia už rieši šeky, ktoré rozdávala Ľudová strana Naše Slovensko rodinám s hendikepovanými deťmi.

Policajti z Národnej kriminálnej agentúry začali trestné stíhanie v prípade šekov, ktoré rozdávali kotlebovci rodinám v deň výročia vzniku Slovenského štátu. Portálu Aktuality.sk to potvrdil hovorca policajného prezídia Martin Wäldl.

„Môžeme potvrdiť, že v predmetnej veci vyšetrovateľ Národnej kriminálnej agentúry Prezídia Policajného zboru začal trestné stíhanie vo veci prečinu prejavu sympatie k hnutiu smerujúcemu k potlačeniu základných práv a slobôd," uviedol hovorca.

Suma s nacistickou symbolikou

Ľudová strana Naše Slovensko oslavovala 14. marca vznik vojnového Slovenského štátu. Súčasťou celodenného programu bol aj galavečer, počas ktorého Marián Kotleba odovzdal trom rodinám s hendikepovanými deťmi finančný dar. Poslanci vyzbierali sumu takmer 4500 eur a každá rodina tak dostala sumu 1488 eur.

ĽSNS sa pochválila propagačnou fotografiou, ako Marián Kotleba podáva šek jednej z mamičiek. Číslo 1488 však vyvolalo pobúrenie a otázky. Ide totiž o symbol neonacistov.

Poslanca ĽSNS Milana Uhríka sme sa opýtali, či šlo o úmysel alebo náhodu. Poslal nám toto stanovisko: "Nie je to vecou žiadnej symboliky ani nejakého numerologického okultizmu. Snáď už nebudeme zakazovať aj čísla podľa toho, či sú alebo nie sú podľa niekoho rasistické. Na druhej strane, keby to číslo zaokrúhlime, tak by si našu dlhodobú a systematickú pomoc chudobným médiá ani nevšimli."

Historik Slovenskej akadémie vied Jakub Drábik má to na jednoznačný názor. "Toto je skrytý symbol nacistov, aby vyjadrili svoje presvedčenie. Oni nemôžu verejne hajlovať, lebo je to trestné, tak sa pod týmto symbolom skrývajú a sú vlastne právne chránený," myslí si.

Číslo 14 predstavuje 14 slov šéfa Ku Klux klanu Davida Lanea: "We must secure the existence of our people and future for a white children." (Musíme strážiť existenciu našich ľudí a budúcnosť bielych detí, pozn.red.).

Číslo 88 zase predstavuje pozdrav Heil Hitler. Písmenoi H je totiž ôsmym písmenom abecedy.

Číslo 1488 sa používa pre slogan White Prode World Wide 1488.


Polícia len nedávno obvinila poslanca ĽSNS Stanislava Mizíka z extrémizmu, konkrétne za prečiny výroby extrémistických materiálov v jednočinnom súbehu s prečinom hanobenia národa, rasy a presvedčenia. NAKA zasahovala priamo v jeho kancelárii v NR SR.

Zo šírenie extrémizmu obvinili aj ďalšieho poslanca Národnej rady SR za ĽSNS Milana Mazureka. „Dopustiť sa mal trestného činu podnecovania, hanobenia a vyhrážania osobám pre ich príslušnosť k niektorej rase, národu, národnosti, farbe pleti, etnickej skupine alebo pôvodu rodu," uviedol v súvislosti s obvineným riaditeľ Národnej kriminálnej agentúry Peter Hraško. Skutku sa mal dopustiť vo vysielaní žilinského súkromného rádia Frontinus, kde v diskusii vyslovil viaceré výroky na adresu Rómov, imigrantov, Arabov i islamu.
BRATISLAVA/kacs

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Kotlebovci

Dôležité udalosti