Mamičky bijú na poplach. Jedálničky materských škôl sme preto ukázali odborníkom

Mamičky bijú na poplach. Jedálničky materských škôl sme preto ukázali odborníkom
Zdroj: Reflex

Prekážajú im nielen sacharidy, ale aj mäso a celková kvalita jedál.

Sú dva tábory mamičiek s vlastnými presvedčeniami. Kým jedna skupina je s jedálnym lístkom svojich detí v škôlkach spokojná, druhá bije na poplach. Prekážajú im nielen sacharidy, ale aj mäso a celková kvalita jedál. S niekoľkými jedálnymi lístkami sme sa teda vybrali za odborníkmi.

"Nie som zrovna nejaká biomatka, ktorá do dieťaťa tlačí iba zeleninu. U nás doma sú raz za čas aj párky, či chlieb vo vajci. Ale na môj vkus majú deti v škôlke príliš často mäso a tiež mi vadí to pitie čaju, pretože sa ich snažíme od detstva učiť iba na vodu a zakazujeme džúsy a oni to v škôlke dostávajú," hovorí mamička Eva.

"Prekážajú mi hlavne niektoré nátierky z tresčej pečene, plesňového syra. Veľakrát nemajú ani nátierku, majú niečo ako maslo, ale nie normálne maslo," hovorí mamička Zuzana.

Niekoľko jedálnych lístkov sme ukázali aj lekárke. "Pozitívne hodnotím, že sú jedálne lístky dosť pestré. Obsahujú všetky zložky potravy, ktoré by deti počas dňa mali prijať. Možno by bolo dobré v rámci niektorých zaradiť viac čerstvej zeleniny k desiatam a olovrantu, aby mali popri chlebíku aj čerstvú zeleninu," hovorí detská gastroenterologička Dagmar Székyová.

Čo sa týka sacharidov v jedálničkoch, lekárka s nimi problém nemá. Súhlasiť s ňou už ale nemôže výživová expertka, ktorá si myslí pravý opak, že je ich tam nadbytok.


Do súdka sacharidov nepatrí len pečivo, ale aj sladké alebo slané múčne jedlá, rôzne sladené nápoje, či ovocie. "Často vidím v lístku, že spracovávajú sóju. To by sa malo obmedziť, obzvlášť u detí, pretože všetky tie faktory proti sóji už dostatočne overené na to, aby sme sa zamysleli, či ju dávať deťom," hovorí výživová expertka Tina Zlatoš Turnerová.

A čo mäso? "To závisí od zdroja. Ak je to mäso bravčové z nejakého lokálneho zdroja, ktoré máme overené alebo je to z nejakej farmy, biofarmy, tak je to v poriadku. Postačilo by to dvakrát do týždňa pre deti," dodáva.

"Je to kvalitnejšie mäso ako napríklad kuracie. Určite obsahuje viac železa. Kuracie mäso obsahuje len minimálne dávky. Tak isto by bolo dobré zaradiť do jedálnička hovädzie a teľacie mäso, možno viac ryby, čo u nás všeobecne v krajine nie je zvykom," hovorí lekárka Sagmar Székyová.

"Určite by sme vedeli vymeniť aj tie podávané ovocia, čo je zase len fruktózová a sacharidová nálož. Dajú sa vymeniť za kúsky zeleniny. Prečo tu nikde nevidíme nakrájanú mrkvu poobede alebo orechy?" pýta sa expertka Tina Zlatoš Turnerová.

Odborníčke prekáža, že jedálne lístky neobsahujú dostatočné množstvo informácií o strave. "Neviem tu odčítať, aké tuky boli používané na spracovanie obeda, na akom tuku bolo pripravované mäso. To môže byť fatálny rozdiel," dodala.

Aby sme to zhrnuli, výživová špecialistka odporúča znížiť príjem sacharidov v jedálničkoch a obohatiť ich o optimálne tuky. Čo to konkrétne znamená?

"Tá desiata by mohla byť zložená z optimálnych tukov, to znamená, že by mohla pozostávať z kyslej smotany, ovocia, môže byť pokojne aj zavárané. Na obed je super potravinou hovädzí vývar a tak isto by som nealternovala nejaké iné sacharidové prílohy okrem ryže a zemiakov, ktoré sú vlastne prvopotraviny a majú optimálny glykemický index a sú v poriadku," hovorí Zlatoš Turnerová.

Polievky by sa dali zahusťovať kyslou smotanou, znížiť príjem sacharidov v praxi znamená - namiesto dvoch kopčekov ryže jeden, k tomu viac zeleniny, no a úplne vypustiť spracované potraviny, ako sú cestoviny či špagety.

A čo olovrant?

Keď chlieb, tak lisovaný so semienkami a orechmi s hrubšou vrstvou nátierky. "Čo sa týka pitného režimu, tak vypustiť sladenie vôd pre deti a tých čajov," hovorí expertka na výživu.

"Strava by mala byť pripravovaná čerstvá, aby sa nevyužívali polotovary. Zabezpečiť prístup k obyčajnej čistej vode, majú byť zaradené mliečne výrobky, strukoviny, ryby," dodala lekárka Dagmar Székyová.

BRATISLAVA/ Reflex

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme My ženy

Dôležité udalosti