Černákovho štartéra zbavili obvinenia z vraždy

Slavomír Surový.
Zdroj: TV Markíza

Niekdajšieho šéfa hornonitrianskeho podsvetia Petra Novotného rozstrieľali pred 20 rokmi.

Ďalšieho člena podsvetia zbavili obvinenia z vraždy. Černákovho štartéra Slavomíra Surového policajti vinili zo streľby na niekdajšieho šéfa hornonitrianskeho podsvetia Petra Novotného. Po niečo vyše mesiaci je ale všetko inak. Prokurátor mal na celú vec iný názor.

Niekdajšieho šéfa hornonitrianskeho podsvetia Petra Novotného rozstrieľali 6. marca 1997 černákovci. Jedným z nich bol aj Slavomír Surový. „Cez opierku hlavy na sedadle strelil do hlavy odzadu. Ten na následky priestrelu spodiny lebečnej dnes umrel," odvysielali sme v Televíznych novinách 7. marca 1997.

Policajti sa pred dvomi mesiacmi pochválili, že ho z tejto vraždy obvinili. „Vyšetrovateľ Národnej kriminálnej agentúry Prezídia Policajného zboru uznesením zo dňa 1. 3. 2017 vzniesol obvinenie osobe S. S. za trestný čin vraždy," povedal nám 6. marca hovorca policajného prezídia Martin Wäldl.

Po vyše 40 dňoch je všetko inak. Prokurátor Martin Kováč obvinenia zrušil. Uznesenie, ktoré vypracoval prokurátor, má 22 strán a TV Markíza ho má k dispozícii. Podľa neho vyšetrovateľka nepreukázala, že by Surový vedel o tom, že za vraždu dostane nejakú odmenu.

„... sa v tomto prípade nejednalo jednoznačne o vraždu na objednávku, za ktorú by bola vopred dohodnutá, respektíve určená nejaká finančná odmena alebo naturálie."

No a keďže sa podľa prokurátora Martina Kováča majetkový prospech nedokázal, obvinenie bolo podľa neho nezákonné a vražda je vo vzťahu k Surovému premlčaná. Niekdajší člen vražedného gangu má teda dôvod na radosť, žiadny trest mu nehrozí.

Kto je Slavomír Surový

Bol členom vražedného komanda černákovcov, vyberal výpalné, ale bossovi robil aj štartéra, testoval, či autá po štarte nevybuchnú. Mnohí si ho pamätajú tak, že okrádal zavraždených.

„Po vražde som videl na zemi hodinky a prsteň. Povedali mi, že ak chcem, aby som si z toho niečo zobral. Vzal som si zlatý prsteň s čiernou kockou na vrchu," povedal odsúdený Surový.

Odpykáva si 15-ročný trest za mafiánsku vraždu, no už o štyri roky sa môže dostať na slobodu. Toto ale nie je prvýkrát, kedy mali prokurátori v prípade Černákových vrážd iný názor na vec ako vyšetrovatelia. Už v minulosti zrušili obvinenia Jánovi Kánovi, pravej ruke Mikuláša Černáka, ale aj Milošovi Kaštanovi či dvom bossom z gangu Sýkorovcov.


BRATISLAVA/TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme černákovci

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.