Z 30 baby friendly pôrodníc ostala na Slovensku len jedna

Z 30 baby friendly pôrodníc ostala na Slovensku len jedna
Zdroj: TV Markíza

V súčasnosti má tento titul platný jedine nemocnica v Čadci. Nedostala ho však zadarmo, ale je za tým štvorročné úsilie.

Donedávna sa 30 slovenských pôrodníc pýšilo titulom baby friendly hospital- teda nemocnice priateľské k deťom. V súčasnosti ho ale 99 percent z nich už nemá. Ak ho budú chcieť opätovne získať, musia prejsť ešte prísnejšou kontrolou ako pred rokmi.

S certifikáciou nemocníc na nemocnice „priateľské k deťom" sa na Slovensku začalo v 90. rokoch. Plaketu baby friendly získali desiatky pôrodníc.

"Išlo o to aby sa reformovali staré praktiky v nemocniciach a aby sa ošetrovali novorodenci v súlade s novými vedeckými poznatkami," povedala primárka novorodeneckého oddelenia v Čadci Jana Barotošová.

V súčasnosti má tento titul platný jedine nemocnica v Čadci. Nedostala ho však zadarmo, ale je za tým štvorročné úsilie.


"Museli sme urobiť množstvo stavebných úprav, ale museli sme sa prispôsobiť aj mamičkám, ktoré si vyžadovali určité zmeny aj v personálnej oblasti," povedal riaditeľ nemocnice Martin Šenfeld.

"Hlavne sme sa museli naučiť ošetrovať novorodencov novým spôsobom. Museli sme prejsť preškoleniami," povedala primárka.

Súčasťou je aj dodržiavanie desiatich zásad na podporu dojčenia. Napríklad priloženie novorodenca k prsníku v prvej polhodine po narodení či dojčeným novorodencom nedávať inú výživu okrem materského mlieka.

"Aby matky mohli byť s novorodencom 24 hodín denne sústavne, aby novorodenec bol po narodení priložený na telo matky, aby nebol hneď odnesený, kúpaný meraný," dodala primárka.

Plaketu baby friendly udeľuje nemocniciam Slovenská pôrodnícka spoločnosť v spolupráci s výborom UNICEF. A práve UNICEF v roku 2009 určil, že certifikát treba každých päť rokov obnovovať.

"V súčasnosti sú na nemocnice kladené zo strany rodičiek čoraz väčšie nároky a zvýšil sa aj dôraz na kvalitu poskytovanej starostlivosti, preto pripravujeme v spolupráci s ministerstvom zdravotníctva proces recertifikácie," povedal prezident SPS Milan Kuchta.

Nemocnica v Čadci certifikát získala pred tromi rokmi a mamičky si nový spôsob a prístup len pochvaľujú.

Aby boli aj ostatné nemocnice opäť priateľské k deťom, musia prejsť prísnou kontrolou aj preškolením personálu.

"Platný a pravidelne kontrolovaný certifikát baby friendly hospital je známkou kvality a serióznosti nemocnice v oblasti starostlivosti o matku a dieťa. Vlastnenie tohto titulu by malo byť v záujme manažmentu každej nemocnice," dodal prezident SPS.

ŽILINA/ TV Markíza

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme My ženy

Dôležité udalosti