Z nedbanlivosti na svahu tragédia. Lyžiarov chránia pravidlá, ktoré sa však musia dodržiavať

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

S lyžovaním sa spájajú pravidlá. Chránia ostatných na trati, tak ako aj nás. Človek sa k ich dodržiavaniu zaväzuje kúpou skipasu, použitím prepravného zariadenia alebo vstupom do areálu lyžiarskeho strediska. Každý návštevník má povinnosť oboznámiť sa s Bielym kódexom a správať sa podľa neho, inak hrozí vykázanie zo strediska.

Biely kódex sa skladá z trinástich pravidiel, ktoré reagujú na situácie na svahu a lyžiarov aj snoubordistov smerujú k tomu, aby ich zvládli bezpečne.

Na zjazdovke nemôžeme myslieť len na vlastný zážitok z jazdy, čoho dôkazom je aj nešťastie zo strediska Veľká Rača, ktoré otriaslo celým Slovenskom.

Držať sa pravidiel je mimoriadne dôležité. Aj keď väčšina zrážok sa končí drobnosťami, dôsledkom nedbanlivosti môže byť aj tragédia.

Prečítajte si tiež:

Obrovský varovný prst, ktorý sa stať nemusel

„Je to taký varovný prst. Obrovský varovný prst, ktorý sa nemusel stať, keby sme k sebe boli trošku ľudskí a nejazdili nad svoje možnosti,“ hovorí náčelník Horskej záchrannej služby Malá Fatra – Kysuce Matej Pištek.

„Lyžiar, ktorý spôsobil zrážku, išiel neprimeranou rýchlosťou. Išiel veľmi rýchlo po čiernej zjazdovke, a to dokonca v mieste, kde nemohol vidieť, či sa pod horizontom kopca niekto nachádza alebo nenachádza,“ povedal po úmrtí osemročného Alexa hovorca v lyžiarskom stredisku Oščadnica – Veľká Rača Patrik Súčik.

Primeraná rýchlosť, ako aj ohľad a zodpovednosť voči lyžiarom, ktorí idú pred nami, patria do pravidiel Bieleho kódexu. 

„Neprimeraná rýchlosť vie byť dosť fatálna. Keď sa dostanete za horizont, zrazu vo veľkej rýchlosti vidíte pár metrov pred sebou niekoho, komu sa už jednoducho nedá vyhnúť,“ hovorí Matej Pištek.

Význam Bieleho kódexu je nepopierateľný, no o pár dní ešte porastie. Blížia sa jarné prázdniny a svahy zaplnia školáci. 

V uplynulých dňoch zasahovali horskí záchranári i pri ďalších vážnych úrazoch na lyžiarskych tratiach, spoločne s leteckými záchranármi preto apelujú na bezpečnosť. 

Prečítajte si tiež:

Ohľaduplnosť k iným osobám

Každý návštevník sa musí v celom areáli strediska, pričom sa zdôrazňuje trať, správať tak, aby neohrozil iného návštevníka a nespôsobil mu žiadnu škodu.

Primeraná rýchlosť a spôsob jazdy

Lyžiar musí na zjazdovej trati jazdiť rýchlosťou a spôsobom, ktoré zodpovedajú jeho schopnostiam, podmienkam, počasiu aj počtu lyžiarov.

„Na prepravu nemajú nárok, alebo z prepravy môžu byť dopravcom vylúčené osoby, ktoré javia známky nadmerného požitia alkoholických nápojov, omamných alebo psychotropných látok,“ dodáva polícia.

Voľba smeru a zodpovednosť

Ten lyžiar, ktorý jazdí za iným lyžiarom, musí svoj smer jazdy voliť tak, aby človeka pred sebou neohrozil. Musí dbať na dostatočný odstup, aby mal lyžiar vpredu voľný priestor pre smer a spôsob jazdy.

Predchádzanie

Nie je určené, z akej strany by sa malo predbiehať. Je možné robiť tak sprava aj zľava, ale vždy s takým odstupom, aby bolo možné zareagovať na pohyb človeka, ktorého predbiehate.

Prečítajte si tiež:

Prechádzanie svahu

Lyžiari a snoubordisti, ktorí vchádzajú na lyžiarsku trať alebo chcú po zastavení opäť pokračovať v jazde, sú povinní presvedčiť sa, či sa zhora alebo zdola nepribližuje iná osoba a zabrániť tak možnej kolízii. 

Zastavenie

Lyžiari môžu zastaviť a stáť výlučne na okraji zjazdovej trate a na takých miestach, na ktorých sú dobre viditeľní, a zároveň nebránia ostatným v riadnom používaní trate.

Peší pohyb po trati

Pešo sa môžu návštevníci pohybovať iba po okrajoch zjazdoviek. Na miestach so zhoršenou viditeľnosťou obzvlášť opatrne. Rovnaké pravidlo platí aj v prípade zostupovania.

Rešpektovanie značenia

Všetci sú povinní rešpektovať všetky značenia umiestnené na zjazdových tratiach.

Prípad nehody

Povinnosťou každého návštevníka je poskytnúť v prípade potreby prvú pomoc a bezodkladne oznámiť úraz prevádzkovateľovi lyžiarskej trate alebo Horskej záchrannej službe a zotrvať na mieste, kým nepríde pomoc.

„Podľa schopností a možností by mali poskytnúť pomoc pri úraze. Oznámiť neodkladne úraz HZS alebo prevádzkovateľovi lyžiarskej trate a zotrvať na mieste úrazu do poskytnutia pomoci,“ uvádza polícia.

Identifikácia

Každý účastník či svedok nehody je povinný poskytnúť horskej službe alebo pracovníkom strediska svoje základné údaje.

Prečítajte si tiež:

Bezpečnosť

Každý návštevník používa trate na vlastné riziko. Predtým ako ich použije, musí zvážiť svoje schopnosti vzhľadom na stav tratí a ďalšie podmienky.

Lyžiari aj snoubordisti musia používať lyžiarsky výstroj len v stave, v ktorom výrobca zaručuje bezpečnosť používaného výrobku. Výstroj musí byť zabezpečený proti samovoľnému uvoľneniu lyže alebo inej súčasti výstroja.

Jazdiaci mladší ako 15 rokov sú povinní chrániť si hlavu riadne upevnenou ochrannou prilbou.

Skipas

Návštevníci sú v strediskách povinní používať prepravné zariadenia len s platným skipasom. Pred nastúpením na prepravné zariadenie sú povinní sa ním po výzve preukázať.

Zákaz

Je zakázané využívať zjazdové trate osobami bez lyží alebo snoubordu, s domácimi zvieratami, za účelom sánkovania, na štvorkolke alebo skútri. Vstup na lyžiarske trate je pred zahájením a po skončení prevádzky dopravných zariadení zakázaný.

„Počas údržby tratí zasnežovaním a úpravy tratí ratrakom na lane hrozí nebezpečenstvo úrazu. Treba byť naozaj zodpovedný k sebe aj k druhým. Pretože, ak nezodpovedným správaním spôsobí osoba zranenie alebo smrť inej osobe počas zimných športov, budeme ju riešiť podľa platných právnych predpisov,“ dodáva polícia.

Ak kompetentní vidia, že niekto ohrozuje ostatných lyžiarov alebo porušuje iné z pravidiel, môžu mu odobrať skipas bez nároku na vrátenie peňazí a vykázať ho z ich areálu.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Zdravie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.