Matovič chce výrazne zosekať poslanecký plat. Štát je k politickým stranám podľa neho prištedrý

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Igor Matovič (OĽANO) navrhuje, aby bola výška platu poslancov vo výške priemernej mzdy. Znamenalo by to, že by sa zákonodarcom plat znížil o dve tretiny.

„Na základe vlastnej skúsenosti s financovaním nášho politického hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽANO) vieme, že príspevok politickým stranám je voči politickým stranám zbytočne štedrý,“ uvádza Igor Matovič v dôvodovej správe.

Zároveň podľa OĽANO ľudia cítia veľký pocit nespravodlivosti, ak na „vlastné oči vidia poslancov, ktorí nevykazujú žiadnu reálnu aktivitu, zjavne chodia len na hlasovania, ale berú cca 5-tisícový plat“.

Prečítajte si tiež:

Nasledujúce volebné obdobie 

Priemerná mesačná mzda v hrubom bola v roku 2022 zhruba vo výške 1 300 eur.

V súčasnosti platí, že poslanec dostáva mzdu vo výške trojnásobku priemernej mesačnej mzdy zamestnanca v hospodárstve za predošlý rok.

Na rok 2022 bol plat poslancov stanovený na 3 270 eur. K nemu patria ešte paušálne náhrady, ich výška sa líši podľa toho, či je poslanec z Bratislavského kraja alebo z iného.

Pokiaľ je z Bratislavského kraja, mesačne dostával v roku 2022 ešte 2180 eur, poslanec z iného kraja mal v minulom roku paušálne náhrady vo výške 2544 eur. K platu sa pripočítavajú aj funkčné príplatky, tie dostávajú predseda a podpredsedovia parlamentu a tiež predsedovia a podpredsedovia výborov.

OĽANO tiež navrhuje, aby politická strana alebo hnutie získali zákonnú možnosť priplatiť poslancom príplatok k platu „zo svojho“, teda zo štátneho príspevku na činnosť strany.

Tieto príplatky majú záležať od aktivity jednotlivých poslancov: „Presne tak, ako je odmeňovaná absolútna väčšina pracujúcich na Slovensku.“

V súčasnosti môžu príspevky zo štátneho rozpočtu strany používať len na zákonom určené výdavky. Platy poslancov dorovnávať nemôžu.

Ak by zákon prešiel, nejeden poslanec by si výrazne pohoršil. Aktuálne je parlament totiž plný ľudí, ktorí buď nie sú v politickej strane, alebo ich strana ešte neprešla voľbami a nedostala tak príspevok za volebný výsledok.

Strana, ktorá by vyplácala príspevok na plat poslanca, by bola podľa návrhu povinná v posledný deň mesiaca zverejniť na svojom webe informácie o poslancoch, ktorým bol vyplatený tento príspevok k platu poslanca, jeho výšku a dôvody, z ktorých mu bol príspevok vyplatený.

Návrh by mohol byť účinný od 1. júna.

Igor Matovič hovoril o ambícii znížiť platy poslancom roky. Keď sa stal premiérom či ministrom financií, zníženie platov ale nepredložil.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Politika

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.