Ukážeme vám kľúčové dôkazy o prítomnosti výbušniny v aute Róberta Remiáša

Dôkazy nepustia.
Dôkazy nepustia. Zdroj: TV Markíza

Július Šáray prebral vyšetrovanie Remiášovej smrti v roku 2002. Tvrdí, že o cudzom zavinení mali dôkazy.

Aj po vyše 20-tich rokoch od vraždy Róberta Remiáša sa stále objavujú rôzne verzie o jeho smrti. Niektorí spochybňujú, že by mal v aute výbušninu a veria, že za úmrtím bola nešťastná náhoda. Niekdajší vyšetrovateľ Remiášovej smrti verí expertom, ktorí našli vo vraku auta niečo nezvyčajné.

Očitý svedok, ktorého objavila Markíza po dvoch desaťročiach, videl ako Róbert Remiáš zomrel. Šiel autom pár metrov za ním. Najskôr podľa neho vozidlo zachvátili plamene, sprevádzané dutým zvukom. Svedok dokonca potvrdil, že jeho taxík nezasiahla žiadna súčiastka Remiášovho auta. Veľký výbuch prišiel až o pár minút neskôr.


"Obklopila ho taká ohnivá guľa a v momente bolo auto v plameňoch. Výbuch počuť nebolo, iba taký dutý zvuk. Po nejakom čase sa to stalo, už bolo cítiť detonáciu, tlakovú vlnu," opísal svedok pre Markízu.

Jeden z divákov nám po odvysielaní reportáže napísal, že presne taký priebeh má požiar v dôsledku úniku plynu do interiéru vozidla. Niektorí stále pochybujú, že v Remiášovom aute bola nálož.

Ladislav, divák: "Neviem, z akého zdroja máte informáciu, že vo vozidle bol nástražný výbušný systém, keď o tom, pokiaľ viem, neexistuje žiaden dôkaz. Expertíza to vylúčila. Ak tam bol, prečo výbuchu nádrže LPG predchádzal požiar a nie naopak?"

Július Šáray prebral vyšetrovanie Remiášovej smrti v roku 2002. Tvrdí, že o cudzom zavinení mali dôkazy.

Výbušnina mala byť podľa expertov umiestnená na zadnej náprave pri kolese, respektíve nosníku...A ako to zistili?

"Nebyť toho, že pán Gona a jeho kolega mali v tej dobe skúsenosti z metalografiou, nikto by nezadovážil dôkaz o tom, že sa jednalo o výbuch nástražného výbušného systému. Princíp spočíval v tom, že viete spojiť dva kovy, ktoré sa nedajú bežne spojiť, že si nevymenia štruktúru. Dáte ich k sebe, medzi to dáte výbušninu a iniciujete výbuch a ten kov sa správa tak, že sa rýchlo zohreje a rýchlo ochladí a vytvorí takzvané vírivé zóny," hovorí bývalý vyšetrovateľ.

Remiášovo auto bolo pri výbuchu v pohybe, a preto podľa niekdajšieho vyšetrovateľa či expertov nevznikol pod autom kráter.

"Pán Gona zo svojim kolegom zobrali nápravnicu, na ktorej je zavesené koleso z toho BMW Roberta Remiáša, spravili metalografiu a zistili, že sa tam nachádzajú tieto vírivé zóny. To znamená, že ten kov prešiel niečím obdobným ako keď sa zvára výbuchom," dodáva vyšetrovateľ.

Keď zbadal svedok plamene, počul aj dutý zvuk. Hoci išiel len približne 30 metrov za ním, on sám auto poškodené nemal. Nič do neho neudrelo.

"200 gramov nie je také veľké množstvo, aby zdevastovalo auto a to svoje okolie a zase záleží na tom, kde to je umiestnené," vysvetľuje Ján Appel, odborník na pyrotechniku a trhaviny.

"My sme zadokumentovali, že išla okolo električka, v ktorej boli ľudia, na tej električke prasklo čelné sklo, to znamená že aj električka mohla zohrať úlohu, že odrazila časť zvuku," dodáva bývalý vyšetrovateľ Šáray.

Podľa vyšetrovateľa dnes už nebohý expert s kolegom nezistili, ako a čím nálož odpálili. Vraj nenašli iniciátor a ďalšie súčasti nástražného výbušného systému.

"Tá ohliadka miesta činu nebola smerovaná k tomu, že sa dokumentoval trestný čin vraždy. Hlavne ten výbuch neskončil tam, kde nakoniec to auto skončilo. Pršalo, to znamená, že niečo zohrala aj príroda, že nemuseli byť nájdené tie súčasti povýbuchových splodín," dodáva Šáray.

BRATISLAVA/TV Markíza

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Róbert Remiáš

Dôležité udalosti