Mladíka (19), ktorý na svahu zabil Alexa, už obvinili. Mal by dostať exemplárny trest, myslí si šéf horských záchranárov

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Muža, ktorý na svahu vo Veľkej Rači zrazil malého Alexa (†8) už policajti obvinili. Ide o 19-ročného mladíka. Podľa našich informácií má pochádzať zo severu Slovenska. Trestné stíhanie v tomto prípade vedú vo veci prečinu usmrtenia. 

„Vyšetrovateľ Okresného riaditeľstva Policajného zboru v Čadci vzniesol obvinenie 19-ročnému mladému mužovi z prečinu usmrtenia. Na základe doteraz vykonaného vyšetrovania bolo zistené, že na lyžiarskom stredisku Veľká Rača Oščadnica, časť Lalíky, mal jazdiť na lyžiach zjazdom z hornej časti zjazdovky, kde pred jej zlomom do prudšieho klesania z doposiaľ presne nezistených príčin narazil zozadu do maloletého lyžiara jazdiaceho pred ním. Maloletý utrpel zranenia nezlučiteľné zo životom,“ uviedla hovorkyňa Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Žiline Zuzana Šefčíková.

Ďalšie okolnosti prípadu sú predmetom prebiehajúceho vyšetrovania. Z dôvodu možného zmarenia alebo sťaženia vyšetrovania, nebude polícia poskytovať žiadne bližšie informácie.

Prečítajte si tiež:

​​Čo mu hrozí?

Bezohľadne rýchla jazda môže lyžiarovi priťažiť, v hre je niekoľkoročné väzenie.

Vyšetrovatelia z Čadce zisťujú detaily nešťastia. Priamo zrážku na svahu kamery nezachytili. No to, čo sa dialo tesne pred ňou vidieť. 

„Trestného činu usmrtenia sa dopustí ten, kto z nedbanlivosti spôsobí smrť. To znamená, že nie je tam úmysel, je to nedbanlivostný trestný čin,“ vysvetlila rektorka Policajnej akadémie Lucia Kurilovská.

Základná trestná sadzba je dva roky väzenia. Ale tu sa v tomto prípade nemusí zastaviť.

​„Keď je tento trestný čin spáchaný na chránenej osobe, je to až päť rokov. A potom je tam ďalší odsek, kde hrozí až desať rokov, ktorý je ustanovený tak, že keď je usmrtenie spáchané síce z nedbanlivosti, ale na základe toho, že boli porušené určité predpisy,“ dodáva odborníčka. 

Polícia bude pravdepodobne skúmať aj to, či lyžiar dieťaťu poskytol na mieste prvú pomoc. Ak nie, tiež ide o trestný čin.

​Aj porušenie Bieleho kódexu môže lyžiarovi na súde priťažiť.

„Zjazdovka nie je pretekárska dráha, kde si idem vyskúšať, ako rýchlo viem ísť,“ upozorňuje riaditeľ Horskej záchrannej služby Marek Biskupič.

Šéf horských záchranárov netají, že to, čo sa stalo, nimi hlboko otriaslo. Ale je to len dôsledok toho, čo sa na svahoch deje.

„Taký môj subjektívny názor je, že sa práveže zhoršujeme s nástupom carvingových lyží, nových technológií. Lyžiari idú čoraz rýchlejšie a často aj čoraz bezohľadnejšie,“ opisuje skúsenosti na lyžiarskych svahoch Biskupič. 

Prečítajte si tiež:

​​Aj horskú službu zaujíma, ako sa súdy s týmto prípadom vysporiadajú.

„Aby to pôsobilo nejako preventívne, nejaký exemplárny trest,“ dodal šéf horských záchranárov.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Krimi

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.