Vážne zlyhanie: Veronika (10) zavolala na políciu, že ju zneužili. Policajt neveril

Ilustračná snímka.
Zdroj: Shutterstock.com

Polícia zo zneužitia obvinila Mareka (35) z Tvrdošína, ktorý môže stráviť roky za mrežami.

Muža, ktorý mal na Orave zneužiť školáčku, obvinili. Medzičasom však vyšli najavo skutočnosti, ktoré prácu polície v tomto prípade neukazujú v dobrom svetle. Keď desaťročná Veronika z Oravy telefonovala na 158-ičku, policajt jej prvému volaniu neuveril.

Policajti zlyhanie svojho človeka priznávajú. Žilinská krajská policajná hovorkyňa Jana Balogová povedala, že operátor jej prvému oznámeniu neprikladal náležitý význam.

"Konanie policajta bolo nesprávne a bude za svoje neprofesionálne správanie niesť zodpovednosť. Nadriadený už začal vo vzťahu k policajtovi disciplinárne konanie vo veci zníženia služobného platu a bude prevedený na referenta hliadkovej služby. Podotýkame, že ide o individuálne zlyhanie jednotlivca," informovala hovorkyňa Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Žiline Jana Balogová.

Podľa odborníka ide o vážne zlyhanie, no dá sa pochopiť. „Policajti na operačných strediskách sú veľmi preťažení a navyše existuje aj fenomén detských volaní, teda deti volajú, robia si srandu, som znásilnený, som zavraždený," myslí si bývalý kriminalista Matej Snopko.

V tomto prípade to ale žart nebol. Veronika potrebovala pomoc po tom, čo ju násilník sexuálne zneužil. Krajský riaditeľ už operačného dôstojníka potrestal. Polícia okamžite prijala opatrenie za toto individuálne zlyhanie policajta.

Policajt mal postupovať tak, že po prijatí hovoru mal celú vec zanalyzovať a volať späť. Podľa Snopka mal si oznámenie overiť a až potom sa rozhodnúť, čo urobí.

Nič to nemení na skutočnosti, že policajti muža vypátrali. Ide o 35-ročného Mareka z Tvrdošína. Už je vo väzbe - obvinený zo zločinu sexuálneho násilia. Ak mu dokážu vinu, hrozí mu až 15 rokov za mrežami.

Zvrhlík 10-ročnej Veronike, ktorá sa vracala z omše, pred kostolom ponúkol, že ju odvezie domov. Keď už bola v aute, náhle zmenil trasu. Zastal na odľahlom mieste, presadol si k nej a začal ju obchytkávať.

Balogová k prípadu povedal, že školáčka sa bránila, na čo ju mal opakovane udrieť po tvári a použiť násilie na prekonanie jej odporu a dosiahnuť tak uspokojenie sexuálnych potrieb.

„To, že obeťou je dieťa je len preto, lebo spravidla dieťa je fyzicky menej zdatné a takýto násilník môže dieťa ľahšie premôcť," povedala psychiatrička Danica Caisová.

Sexuologička preto usudzuje že obvinený muž nie je pedofil, ale sexuálny agresor. To, čo spôsobil dievčatku ju bude vraj sprevádzať poriadne dlho - strach z mužov, obavy z toho nezostať sama, nebyť v tme, obavy z dotykov.

Intenzívna práca odborníkov by mohla Veronike pomôcť zabudnúť. Otváranie rán nepomôže. „Nevracať sa k tomu, čo sa stalo, nepitvať to, nerozoberať to v pevnej viere, že až sa dieťa vyrozpráva tak všetky jeho ťažkosti pominú je mylná," dodáva Caisová.


NIŽNÁ/TV Markíza

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Krimi

Dôležité udalosti