Svedok kauzy platinové sitká: Chcel som dať vyššiu sumu, no nedalo sa

Sitko - ilustračná snímka
Zdroj: shuterstock.com

Pri predaji platiny pod cenu štát prišiel podľa obžaloby o viac ako 2 milióny eur. Obžalovaná je trojica mužov.

Výsluchom jedného svedka a čítaním listinných dôkazov v pondelok na Okresnom súde (OS) Bratislava I pokračuje hlavné pojednávanie v prípade tzv. platinových sít.

Svedok sa v mene jednej spoločnosti, ktorej presný názov si už nespomínal, zúčastnil elektronickej akcie, prostredníctvom ktorej boli platinové sitá odpredané.

Aukcia trvala niekoľko minút

Pokyn zúčastniť sa aukcie dostal od majiteľa firmy a takejto akcie sa podľa jeho slov zúčastnil prvýkrát. „Aukcia trvala krátko, možno nejakých desať minút, viem, že to nebolo dlho, ale ja si to už nepamätám," vypovedal dnes na súde svedok.

Nespomínal si už, na ktorom mieste v aukcii skončili, jeho firma však nezvíťazila. „Viem, že na konci tam bol nejaký problém, že majiteľ chcel, aby som tam dal nejakú vyššiu sumu, ale nedalo sa," uviedol ďalej svedok.

Iný účastník aukcie v pozícii svedka vypovedal o jej priebehu ešte minulý rok. "Po zahájení dražby sa postupne prihadzovala suma za ponúkaný tovar. Dražba bola časovo limitovaná a pred uplynutím času bola moja ponuka vo výške 660-tisíc eur uvádzaná ako najvyššia. Chcel som ešte pre istotu prihodiť pár tisíc, ale stránka nereagovala. Bol som spokojný s tým, že dražbu som vyhral," vypovedal svedok na súde minulý rok v apríli.

Podľa jeho slov však krátky časový úsek po ukončení dražby stránka zrazu "ožila" a víťazná ponuka bola za 667-tisíc eur, pričom nebola jeho.

Bývalí nominanti SDKÚ čelia obžalobe

V prípade možného podhodnoteného predaja tzv. platinových sít Správou štátnych hmotných rezerv (SŠHR) SR prokurátor obžaloval bývalých nominantov SDKÚ v SŠHR - bývalého vedúceho úradníka rezerv Jána K., vedúceho služobného úradu rezerv Juraja L. a znalca Ondreja B.

Trojica mužov čelí obžalobe z obzvlášť závažného zločinu porušovania povinností pri správe cudzieho majetku spolupáchateľstvom, v prípade znalca aj z prečinu nepravdivého znaleckého posudku, tlmočníckeho úkonu a prekladateľského úkonu.

Podľa prokurátora obvinení vo svojom postavení konali v rozpore so záujmami štátu pri hospodárnom a účelnom nakladaní s jeho majetkom. Pri predaji platiny pod cenu prišiel štát podľa obžaloby o viac ako 2,2 milióna eur.

Rozsudok by mal padnúť 3. októbra.

BRATISLAVA/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Platinové sitká

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.