Ovocinári aj túto noc chránili úrodu. Pomáhal aj vrtuľník

Ilustračná snímka.
Zdroj: TV Markíza

V prípade jahôd stačili na ochranu fólie.

Počasie si opäť robilo čo chcelo. Ovocinári z južného Slovenska sú v pohotovosti už niekoľko nocí a nevyspali sa ani tú minulú. Na pomoc si zavolali aj posilu zo vzduchu. Prognózy na túto noc boli zlé - teplomer opäť sledovali s napätím všetci pracovníci sadu.

„Noci sme sa veľmi báli lebo predpovede boli až do mínus štyri čo sa aj v niektorých lokalitách Slovenska aj potvrdilo," hovorí ovocinár a majiteľ sadov v Dvoroch nad Žitavou Emil Schultz.

V Dvoroch sa ale našťastie zamračilo a vďaka tomu predišli najhoršiemu. Pán Schultz tvrdí, že ak by sa nezamračilo, tak by mali veľký problém, pretože teplota by tak klesla hlboko pod nulu. Po zlých skúsenostiach tu ale nenechali nič na náhodu a pre istotu zapli aj protimrazovú závlahu. Tá je ale nainštalovaná len na 16 hektároch sadu.

Ovocinári z Dvorov nad Žitavou a Branova si na pomoc zavolali aj vrtuľník. Ten nad ich sadmi začal lietať približne o 05.00 h. „V 10 - 15 metroch sú plusové teploty a fakticky ten vrtuľník tlačí ten teplý vzduch smerom k zemi," vysvetlil majiteľ sadov.

Vrtuľník za približne dvetisíc eur bol túto noc najlacnejšou a najlepšou alternatívou. Teplota klesala a už by nestihli zapáliť všetky sviečky.

Najnižšiu teplotu - 0 stupňov - namerali pri jahodách. Tie pre istotu zakryli aj ochrannou textíliou. „Ja si myslím, že táto noc nám nespôsobila žiadne škody. Samozrejme máme poškodenia z predchádzajúcich nocí, ktoré momentálne ešte vyčíslujeme," dodal Schultz.

Július Nagy, ktorý pracuje v sade však tvrdí, že nad prírodou sa asi ťažko dá zvíťazíť. „To človek obvykle prehrá, ľudia sa snažia, pracujú a potom príde nejaká poľadovica a po 15 minútach je po všetkom. Takže to je všetko u Boha," dodáva.


JUŽNÉ SLOVENSKO/TV Markíza

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Ovocinári

Dôležité udalosti