Lyžiar v Jasnej zrazil matku, keď pomáhala synovi s výstrojom. Napriek značke spomaľ išiel rýchlo

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Vo štvrtok (16. 2.) popoludní zrazil lyžiar na Priehybe v lyžiarskom stredisku Jasná v Nízkych Tatrách štvorčlennú rodinu. Pravdepodobný vinník kolízie podľa našich informácií z miesta odišiel.

Náraz prišiel vo chvíli, keď matka pomáhala synovi s lyžiarskym výstrojom. „Po náraze lyžiari spolu komunikovali a bola privolaná pomoc. Smutné je, že k zrážke došlo v priestore vyznačenom banermi spomaľ a križovatka trás,“ uviedol hovorca spoločnosti Tatry Mountain Resorts (TMR) Mariána Galajda.

Zranenú matku previezol vrtuľník do Rooseveltovej nemocnice v Banskej Bystrici.

​„Žena utrpela ľahké zranenia, je v stabilizoval stave,“ uviedla pre TV Markíza hovorkyňa nemocnice Ružena Maťašeje. Podľa prvých informácií mali byť jej zranenia vážne.

„Po poskytnutí neodkladnej zdravotnej starostlivosti priamo na zjazdovke bola žena naložená na palubu vrtuľníka a s podozrením na vnútrolebečné krvácanie a poranenie krčnej chrbtice bola letecky transportovaná do nemocnice v Banskej Bystrici,“ uviedla Horská záchranná služba (HZS) na sociálnej sieti.

Otec a dve maloleté deti vyviazli bez zranení.

Prečítajte si tiež:

Prípad rieši polícia

​„V súvislosti s udalosťou vykonávame všetky potrebné úkony s cieľom objasnenia skutku a určenie jeho právnej kvalifikácie. Z uvedeného dôvodu nie je možné k prípadu poskytnúť viac informácií,“ uviedla pre TASR hovorkyňa Krajského riaditeľstva Policajného zboru (KR PZ) v Žiline Gabriela Kremeňová.

„Je nám ľúto, čo sa stalo a opakovane apelujeme na lyžiarov, aby dodržiavali základné pravidlá Bieleho kódexu. Boli voči sebe na zjazdovkách ohľaduplní, neohrozovali svoje okolie nekontrolovanou rýchlou jazdou, dodržiavali pokyny na značení na zjazdovkách, pri vstupe na zjazdovky skontrolovali, či niekomu nevstupujú do jazdy, nezdržiavali sa bezdôvodne uprostred zjazdovky alebo na neprehľadných miestach a riskovali vznik kolízie,“ upozornil Galajda.

V lyžiarskom stredisku Jasná je podľa neho 50 kilometrov zjazdoviek a snažia sa robiť všetko pre eliminovanie vzniku kolíznych situácií.

„Priamo na lyžiarskych trasách formou značenia upozorňujeme na miesta, kde hrozia kolízne situácie, odporúčame spomaliť, usmerňujeme. Dôležitou súčasťou v systéme bezpečnosti je Skipatrola, ktorá už niekoľko rokov pôsobí na zjazdovkách. Úlohou členov Skipatroly je dohliadať na dodržiavanie Bieleho kódexu, kontrolovať kvalitu zjazdoviek a robiť všetko pre bezpečnosť lyžiarov na zjazdovkách. Skipatrola upozorňuje lyžiarov priamo na zjazdovkách, v prípade opakovaného porušenia kódexu môže lyžiarovi zablokovať skipas,“ dodal Galajda.

Záchranári zasahovali aj v Bachledovej doline

Zásah leteckých záchranárov si vyžiadala aj nehoda v Bachledovej doline, kde pomoc potrebovala 34-ročná lyžiarka českej národnosti. Po zrážke s iným lyžiarom utrpela poranenie hlavy a chrbtice.

„Po preložení na palubu bola v stabilizovanom stave s úrazom chrbtice a podozrením na otras mozgu prevezená na centrálny príjem popradskej nemocnice,“ priblížila Letecká záchranná služba Air - Transport Europe na sociálnej sieti.

Prečítajte si tiež:

​​Záchranári v uplynulých týždňoch zaznamenali vysoký nárast úrazov na lyžiarskych svahoch, často išlo o zrážku lyžiarov.

Tragická nehoda sa stala aj 10. februára v stredisku Veľká Rača Oščadnica na Kysuciach, pri ktorej prišiel o život osemročný chlapec. Prípadom sa zaoberá polícia.

Pozrite si reportáž o tragédii na zjazdovke vo Veľkej Rači:

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Krimi

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.