Pellegrini chce stopnúť IT projekt za 48 miliónov eur

Podpredseda vlády pre investície a informatizáciu Peter Pellegrini.
Zdroj: TASR

Tender rozbehol Brecelyho predchodca Ján Počiatek (Smer-SD).

Podpredseda vlády pre investície a informatizáciu Peter Pellegrini (Smer-SD) zrejme odporučí Ministerstvu dopravy a výstavby (MDV) SR, aby nepokračovalo v projekte Atlasu pasívnej infraštruktúry (API). Pri tomto informačno-technickom projekte totiž podľa neho hrozí veľké riziko korekcií, prípadne až jeho nepreplatenia Európskou komisiou. Financovaný mal byť z Operačného programu Integrovaná infraštruktúra.

„Máme vážne pochybnosti o projekte, ktorý s mierou pravdepodobnosti blížiacou sa k istote nebude môcť byť financovaný z európskych prostriedkov," uviedol vicepremiér pre TASR. Rezortu dopravy bude preto odporúčať, aby bol projekt Atlas pasívnej infraštruktúry prepracovaný a aktualizovaný. „Keď už ideme robiť taký drahý projekt, musíme mať systém, ktorý okrem telekomunikačných sietí poskytne kompletné informácie o inžinierskych sieťach, ako napríklad rozvody plynu, elektriny a vody. V takomto prípade by mohol mať projekt zmysel," zdôraznil Pellegrini.

MDV pripomenulo, že o zrušení tohto projektu hovoril už predchádzajúci minister dopravy za #Sieť Roman Brecely, ktorý však v tomto smere nepodnikol žiadne kroky. „Aktuálne sa tento proces vyhodnocuje aj v spolupráci s podpredsedom vlády pre informatizáciu a po vyhodnotení všetkých súvislostí budeme verejnosť informovať," napísal komunikačný odbor rezortu.

Tender v predpokladanej hodnote 48 miliónov eur rozbehol Brecelyho predchodca Ján Počiatek (Smer-SD). Brecely v auguste minulého roka informoval, že zrušil verejné obstarávanie k tomuto projektu. Predtým ho dal preskúmať špeciálnemu tímu expertov. „Po detailnom preskúmaní dospel tím k záveru, že projektu API nepredchádzala detailne spracovaná analýza so všetkými dosahmi a následkom toho nie je jasný rozsah projektu ani viaceré technické otázky. Preto som sa rozhodol zrušiť verejné obstarávanie tohto projektu a vrátiť sa do analytickej fázy," zdôvodnil Brecely.

API označil za potrebný projekt, ktorý má okrem zmapovania telekomunikačných vedení pre mobilné a pevné siete obsahovať aj aktuálne údaje o dopravných a inžinierskych sieťach, vodohospodárskych vedeniach, elektroenergetických, plynárenských a tepelných zariadeniach.

Podľa Brecelyho však nemal identifikovaný spôsob, akým sa budú získavať potrebné zdrojové dáta od komerčných subjektov a neobsahoval príslušnú finančnú špecifikáciu. Jednou z výhrad expertného tímu k dovtedajšiemu priebehu verejného obstarávania bola aj skutočnosť, že ponuku podali len dvaja uchádzači, čo prinášalo možnosť udelenia korekcií a nutnosť vykryť ich prostriedkami zo štátneho rozpočtu. Umožnenie odbornej diskusie a zverejnenie všetkých podkladov k projektu od MDV žiada aj združenie Slovensko.Digital.

BRATISLAVA/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme IT projekt

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.