Zvýšením minimálnej mzdy nezarobia viac zamestnanci, ale štát, tvrdí Mihál

Ilustračné foto.
Ilustračné foto. Zdroj: Shutterstock.com

Opozičný poslanec to vysvetľuje na príklade.

Zvyšovanie minimálnej mzdy sľubuje premiér Robert Fico aj pre budúci rok. O tom, že ide o zavádzanie ľudí, ktorí sa nevyznajú do toho, čo znamená hrubá a čistá mzda, dane a odvody píše poslanec národnej rady Jozef Mihál.

O čo ide, vysvetlil na príklade. Po zvýšení minimálnej hrubej mzdy (zo 435 eur na 485 eur) si zamestnanec v čistom polepší o viac ako 32 eur. Tým sa zvýšia aj príjmy štátu, Sociálnej poisťovne a zdravotných poisťovní o viac ako 45 eur (zo 187 eur na 232,19 eura). Zamestnávateľovi sa zasa náklady na mzdu a odvody zvýšia o viac ako 77 eur (z 561,11 eura na 638,71 eura).

Zvyšovanie mzdy sa nepáči podnikateľom

Zvýšenie minimálnej mzdy k 500 eurám, povinné trináste platy a do veľkej miery aj povinné zverejňovanie platov v ponukách práce odmietajú aj podnikatelia. Povedal to výkonný riaditeľ Podnikateľskej aliancie Slovenska Peter Kremský.

"Ak má pracovník napríklad hrubú mzdu 500 eur, dostane z toho v čistom iba 411 eur. Ale popritom zamestnávateľ za neho zaplatí ešte ďalších 176 eur, takže celkovo ho zamestnanec nestojí 500 eur, ale takmer 700 eur, z ktorých 265 eur dostane štát a poisťovne," vyčíslil Kremský.

BRATISLAVA/ TASR, zž

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Zamestnanci

Dôležité udalosti