Tisíce litrov nafty spôsobili najväčšiu ekologickú haváriu v histórii Liptovskej Mary

Hasiči zasahujú po ekologickej havárii na Liptovskej Mare.
Zdroj: TV Markíza

Nehoda našťastie nebude mať negatívne následky na čistotu vody.

Je to najväčšia ekologická havária v histórii Liptovskej Mary. Pri včerajšej dopravnej nehode troch kamiónov na severnej diaľnici D1 uniklo z poškodenej cisterny až 7-tisíc litrov nafty. Tá sa takmer všetka dostala cez odvodňovací diaľničný kanál do vodnej nádrže. Zasiahla asi pol kilometra dlhý pás brehu. Na priehrade zasahovali hasiči a vodohospodári ešte aj dnes.

"Pomocou separátora odčerpávame naftu z vodnej hladiny. Ešte v priebehu včerajšieho dňa sme rozložili norné steny, vďaka ktorým sme postupne stiahli ropnú škvrnu k brehu. Tiež vykonávame ekologické odbúranie ropného znečistenia pomocou špeciálnych chemikálií. Práce plánujeme ukončiť vo večerných hodinách," povedala riaditeľka Okresného riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru v Liptovskom Mikuláši Eva Krajčiová.

Havária neohrozila ryby ani iné živočíchy v Liptovskej Mare, upozornil rybársky hospodár vodného diela Tibor Ilavský. Vysvetlil, že znečistenie vody je mimoriadna udalosť, no vďaka včasnému zásahu nedošlo k väčšiemu rozptýleniu nafty. V súčasnosti je ešte teplota vody nízka, preto sa ryby nachádzajú vo väčších hĺbkach a ďalej od brehu.

"Ohrozenie bolo úplne minimálne až takmer nulové. Samočistiaca činnosť Liptovskej Mary, navyše za aktívnej pomoci človeka, je dosť vysoká a príroda sa s následkami havárie dokáže vyrovnať. Chcem ubezpečiť návštevníkov, že tento incident nebude mať vplyv ani na čistotu vody. Situáciu monitorujeme a vyhodnocujeme, zatiaľ sme nezaznamenali žiadne negatívne dopady," dodal Ilavský.


LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ/TASR, TV Markíza

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Liptovská Mara

Dôležité udalosti