Čo sa stalo v kabíne pri páde vrtuľníka Bell 429 v Prešove?

Havarovaný policajný vrtuľník Bell 429 vo vojenskom priestore letiska v Prešove.
Zdroj: TASR

Na celom svete sa za posledné tri roky zrútilo päť vrtuľníkov tohto typu, z toho dva u nás.

Stav zranených policajných pilotov je po operácii kritický. Obaja sú v umelom spánku. Vyšetrovanie leteckého nešťastia je zatiaľ na začiatku, no ministerstvo vnútra druhý policajný vrtuľník značky Bell 429 do vzduchu nepustí.

V havarovanom vrtuľníku Bell 429 sedeli esá leteckého útvaru ministerstva vnútra. Pilot Peter Bubelíny má za sebou 3 100 letových hodín a 10-tisíc letov.

Operátor techniky Marián Mikulec je dokonca inštruktorom a má za sebou 6 365 letových hodín a 11 720 letov.

Odborná, ale aj laická verejnosť sa pýta, čo sa v stredu (10. 5.) na palube vrtuľníka stalo. Zlyhal človek alebo technika? „Boli to vojenskí piloti, určite vycvičení, a preto pochybenie z ich strany myslím si, že asi nie," hovorí súdny znalec leteckých nehôd Miroslav Hájek. Tomu, že by zlyhali tak skúsení piloti neverí.

Na celom svete sa za posledné tri roky zrútilo päť vrtuľníkov typu Bell 429, z toho dva na Slovensku. Vlani pri leteckom nešťastí zahynula celá posádka len dvojtýždňového vrtuľníka Bell 429. Jeho Pilot Ján Rušin nalietal počas kariéry vyše 4 600 letových hodín a patril medzi najskúsenejších pilotov spoločnosti ATE.

Letecký a námorný vyšetrovací úrad ešte stále neuzavrel minuloročnú nehodu vrtuľníka Bell 429, všetko však nasvedčuje tomu, že pilot chybu neurobil.

Experti pracujú s verziou, že mohli zlyhať motory. Skúmal ich už aj výrobca. „Toto expertízne skúmanie odhalilo možný technický problém, konečné výsledky zatiaľ nie sú k dispozícii," reagovalo ministerstvo dopravy.

Ministerstvo vnútra vlastní po nehode už len jeden vrtuľník Bell 429. Tento bude až do odvolania stáť na zemi a teda nebude zaradený do služby.

Aj letka ministerstva vnútra chce totiž vedieť, či zlyhala technika. Od pilotov sa nateraz nič nedozvedia. V nemocnici ich držia v umelom spánku, ich stav je kritický.

Nacvičovali evakuáciu osôb, ale podľa expertov nerobili nič, čo by ich malo zaskočiť. Podľa technika to nebola pre nich žiadna novinka, bola to čisto rutinná záležitosť výcviku a ich prípravy.

Zdroj: Martin Jedinák

Vrtuľník bol krátko pred zrútením v tzv. vise, ak budú experti hľadať technickú poruchu, tak práve v motorovej časti. Podľa znalca Miroslava Hájeka tie v tomto momente bežia na maximálny výkon a sú maximálne zaťažené.

Expert Stanislav Ďurčo si myslí, že môže dôjsť k zníženiu otáčok a dodáva, že porúch môže byť celá rada.

Akákoľvek skutočná príčina je podľa expertov bez dôležitých údajov nateraz iba špekulácia.

Bell 429 považujú za spoľahlivý stroj. V každom prípade bude chcieť príčinu poznať aj samotný výrobca. Ministerstvo totiž plánuje v budúcnosti nakúpiť ďalšie vrtuľníky, o tender sa pobijú dve silné značky - Augusta a spomínaný Bell.


BRATISLAVA, PREŠOV/TV Markíza

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Prešov

Dôležité udalosti